Ach te studia ;-) - my-motivator.pl Ach te studia ;-) - my-motivator.pl my-motivator.pl
Politechnika Poznańska
Ach te studia ;-)
Październik 10, 2013


Jakiż wspaniały jest nasz narodowy system edukacji ;-) Pozwalając studiować, aż 5,5 roku w gratisie otrzymałem 4 miesiące młodości. Ach ;-)

Gdzie leży problem

Od wielu lat na politechnikach w całym kraju można studiować kierunek Zarządzanie. Wracając do korzeni i grzebiąc w historii, był to kierunek stricte techniczny i pierwszy raz pojawił się w ofercie amerykańskich uczelni właśnie z pod znaku techniki. Zarządzanie, czy inne jego wariacje przeniosły się do polski lotem błyskawicy w okresie przemian ustrojowych i szybko podbiły serca studentów.

Warto zaznaczyć, że absolwenci tego kierunku jeszcze w 1995 roku dostawali bardzo dobrą pracę praktycznie od ręki, a ścieżka rozwoju zawodowego mogła być wówczas nazywana autostradą. No niestety, kierunek stał się tak popularny, że dziś jest swego rodzaju zastępstwem dla osób nielubiących nauki, a pragnących ukończyć studia…

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Wróćmy jednak teraz do problemu, który dziś spotykają studenci kierunku Zarządzanie na polskich Politechnikach. Otóż jak każdy kierunek kończący się dyplomem inżyniera i ten trwa dokładnie 3,5 roku. Jakże interesujące jest jednak fakt, że w systemie studiów inżynierskich dwustopniowych nie może być on przeprowadzony… Skoro student ukończył 3,5 roku w zamian 1,5-letnich studiów magisterskich otrzymuje… 2 lata tej fascynującej przygody ;-)

Więcej się nauczyć

Nie do końca. Dodatkowe pół roku nie zostało przecież wypełnione programem edukacyjnym, który nie oszukujmy się – zbyt wypchany nie jest. W nagrodę student otrzyma seminarium dyplomowe w wymiarze 90 minut tygodniowo. Hura!

W moim specyficznym przypadku, jest to dokładnie 180 minut co dwa tygodnie. Pierwsze spotkanie już dziś. Z całą pewnością będzie interesująco i wiele się nauczę, zatem znów: „Hura!”

Pozytywy można znaleźć

Aby się nie pognębiać i nie kontynuować tematu nad którym nie posiadam żadnej kontroli przejdę szybko do pozytywów. A jest ich naprawdę sporo ;-)

Po pierwsze łatwo w takim wypadku połączyć studia wraz z pracą ;-) Przejście z pierwszej kategorii pospolitego nieroba, do rzeczywistości (wg. niektórych szarej) jest zdecydowanie łatwiejsze. To prawdziwy pozytyw, z którego smutno byłoby rezygnować.

Po drugie można się czegoś douczyć ;-) Skoro nie dostajemy gratis nauki na uczelni, warto poświęcić choć część wolnego czasu na rozwój osobisty.

Podsumowując jednak – chciałoby się normalności. 5 lat to przecież tak w sam raz ;-)

Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge