Gdy brakuje czasu - my-motivator.pl Gdy brakuje czasu - my-motivator.pl my-motivator.pl
Gdy brakuje czasu
Październik 25, 2014


Zdarzają się w życiu każdej osoby okresy luźniejsze. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Niestety często przytrafiają się też te drugie – silnie obciążające nasz godzinowy budżet aktywności fizycznej. Co wówczas należy zrobić?

Jak szukać wolnego czasu

Pierwszy krok który nie wątpliwie należy podjąć to analiza. Co powinniśmy analizować? Mówiąc ogólnie – wszystko. Na szczęście często zdarza się, że najbardziej czasochłonne zajęcia łatwo zamienić, zreorganizować lub po prostu z nich zrezygnować.

Wracając do wiedzy naukowej, pewnie każdemu z Was znana jest zasada Pareto (zwana też czasami zasadą 80 na 20). W skrócie mówi ona o tym, że 20% zakupów, generuje 80% wartości budżetu, 20% dzieci w klasie, zajmuje 80% głosu itd. Podobne zależności znajdziemy analizując nasz wolny czas.

80% czasu, tracimy na zaledwie 20% wykonywanych przez nas czynności. Nie wierzycie? Sprawdźcie dokładnie swoje tygodniowe wykorzystanie czasu wolnego. Wynik powinien mieścić się określonych granicach. Taka analiza, mimo iż niestety czasochłonna, pozwoli Wam jeszcze lepiej poznać siebie i swoje problemy.

Wykorzystanie czasu – reorganizacja

Znając czynności najbardziej czasochłonne, możemy podjąć już kroki zmierzające do naprawy tego stanu rzeczy. Na przykład jedną z najbardziej czasochłonnych dla mnie czynności jest ciągła nauka języków obcych. Drugim (bardzo bezproduktywnym) czasopożeraczem jest jazda tramwajem. Prostym rozwiązaniem, jest połączenie tych  dwóch czynności w jedną, co pozwala zaoszczędzić mi około 40 minut każdego dnia ;)

Oczywiście zdarzają się czynności, których parować nie będziemy w stanie. Można napisać kolejną notatkę na bloga, lub tego nie zrobić. Nie da się jednak pisać podczas biegania. Pewnie zauważyliście, że ostatnio wpisy na blogu nie pojawiają się regularnie. Związane jest to z ogromnym natężeniem prac w jakie się zaangażowałem i przyznam szczerze, analizuję każdy punkt swojego „programu” żeby dopiąć terminy i przeżyć ten okres. Powiem Wam jednak, że bardzo to lubię :)

Co zrobić, gdy nie pozostaje nam już żaden naddatek

W takim wypadku macie dwa wyjścia. Albo się załamiecie, zaczniecie zawalać, a to już prosta droga do porażki, albo podejmiecie rękawicę walki, znajdziecie moment graniczny od którego będzie już dobrze i będziecie odliczać do tego momentu.

Jak można się domyślić, wybrałem drugą opcję :-) Za 4 lata powinno być już OK :)

Zdjęcie pochodzi z serwisu flickr.com

Kubiak Krzysztof


16 odpowiedzi na “Gdy brakuje czasu”

 1. Przeciski lubawa napisał(a):

  Mi ciągle brakuje czasu niestety nie znalazłem jeszcze sposobu który by mi pomógł i był wygodny

 2. Estera napisał(a):

  Najważniejsze nie odkładać tego co mamy zrobić teraz na później bo potem jest tyle spraw do zrobienia, że ręce opadają :-)

 3. Madzia napisał(a):

  Priorytety to jedno, systematyczne dążenie to drugie. warto o tym pamiętać. Kiedyś też miałem problem z czasem to wynikało trochę ze strachu i stresu. Odkąd zmieniłam image i zaczęłem uprawiać sporty poczułam się o wiele lepiej i potrafię bardziej rozporządzać czasem

 4. Beecia napisał(a):

  Jak człowiek zarwie 2-3noce z rzędu to organizm upomni się o swoje, więc trzeba rozsądnie gospodarować czasem i jednak regenerować te siły. Na zmęczeniu efektywność jest znikoma, więc trzeba o tym pamiętać. Ze swojego doświadczenia wiem, że przy nawale pracy ciężko wszystko w terminie ukończyć.

 5. Wyrazista napisał(a):

  Zasada Pareto oczywiście działa również w zakresie organizacji czasu. Jednak w przypadku naprawdę dużego natłoku ważnych obowiązków byłam zmuszona po prostu do skróceniu snu i wcześniejszego wstawania. Przy zachowaniu stałych godzin snu organizm szybko się do tego przyzwyczaja. Wiem, że to nie jest może najzdrowsze rozwiązanie, ale czego się nie robi dla realizacji celów :)

 6. Klaudia napisał(a):

  Ja każdego wieczora staram się wypisywać swoje cele/rzeczy do zrobienia na następny dzień na kartce i trzymam ją zawsze przy sobie, jak coś zrobię to odznaczam :) Dzięki temu jestem zorganizowana i mogę zaplanować swój wolny czas i spędzić go z najbliższymi. Staram się ustalać taki plan dnia, by usatysfakcjonować swoje ambicje i wymagania względem siebie, ale nie nakładać na siebie zbyt dużo by nie czuć potem rozczarowania :)

 7. Robert napisał(a):

  Faktycznie to chyba proirytety odgrywają najważnijeszą rolę. Nie jesteśmy w stanie wykonyać wszystkiego na raz.

 8. Fotograf Jacek napisał(a):

  Ważne jest to, aby przede wszystkim się wysypiać. Dla każdego czas spania jest inny. Dobrze też uszeregować wykonywane czynności. Te ważnijesze lepiej wykonać wcześniej, mnije istotne pozostawić na później.

 9. Dominik napisał(a):

  Można spać 6 godzin dziennie, a w czasie dnia uciąć sobie drzemkę 25 minut i wykorzystać na maxa dzień :)

 10. Franek napisał(a):

  Rozszerzyć dobę o dwie godziny i będzie wszystko git:)

  • Kubiak Krzysztof napisał(a):

   Zdziwiłbyś się, ale istnieje na to sposób. Nie jest on może najwygodniejszy, ale możliwy. Polega na systematycznym wykonywaniu drzemek co konkretną liczbę minut, które również są wyliczone wg. algorytmu. W efekcie można znacznie skrócić czas potrzebny na sen i zyskać kilkadziesiąt minut dziennie :)

 11. Tomasz Tomaszewski napisał(a):

  No a ja się podzielę inną zasadą, którą poznałem odnośnie oszczędzania czasu. Każdy może ją sobie zrewidować samemu i dostosować do swoich potrzeb. Otóż jedną z najbardziej czasochłonnych rzeczy jakie robimy jest… sen :)

  Co można z tym zrobić? Według naukowych badań średnia ilość czasu potrzebna na sen dla każdego człowieka wynosi mniej więcej 6-8 godzin dziennie. Mi zazwyczaj wystarcza 6, no ale są tacy co śpią i 10, a nie koniecznie jest to organizmowi potrzebne. To jest takie rozwiązanie od tyłu.

 12. Andrzej napisał(a):

  Priorytety od zawsze były najważniejsze w każdej kwestii życiowej i powinniśmy każdą czynność zaczynać od ustalenia ich.
  Andrzej ostatnio opublikował…Wypożyczalnia samochodów – stan techniczny i wizualny wizytówką firmyMy Profile

 13. Libetias napisał(a):

  Kluczowe jest według mnie ustalenie priorytetów. Nie da się zrobić wszystkiego na raz, bo poniesie się porażkę. Dużo skuteczniejsze jest zrobienie wszystkich zadań, celów jedno po drugim. Za każdym razem wybierając najważniejsze, lub najpilniejsze (czasem może być sytuacja, że nie jesteśmy w stanie robić tego co ważne i musimy to co pilne).
  Libetias ostatnio opublikował…Twój blog to twoje królestwo -- podejście do blogowaniaMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge