Być SMART - my-motivator.pl Być SMART - my-motivator.pl my-motivator.pl
Być SMART i dopasować się w każdej sytuacji
Być SMART
Wrzesień 12, 2013


Każdego dnia walczymy o nasze jutro. Zachowania i podejmowane decyzje zmieniają naszą przyszłość. Czasami nie wiemy w jakim kierunku zmierzamy i co możemy zmienić. Jeśli kiedykolwiek uczyliście się języka angielskiego, z cała pewnością znacie słówko „smart”. Oznacza ono osobę bystrą/sprytną. Co jednak zrobić, aby być SMART w dzisiejszym świecie?

S jak Szczegółowy

Myśląc wybiórczo i przeżywając tylko to co wygodne, nie osiągniemy zbyt wiele. Nie mówię tutaj już nawet o sukcesie. Po prostu, traktowanie wszystkiego z dystansem i luzem nie zawsze przyniesie efekt.

Szczegółowość w naszym wypadku powinna polegać tak właściwie na staranności. Jeśli coś mamy zrobić, to zróbmy to dobrze. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć cel, jakim jest realizacja naszego zadania w 100%.

Szczegóły tworzą obraz całości

Szczegóły tworzą obraz całości

Zwróćcie uwagę, że gdy poświęcacie się jakiemuś zadaniu w 90%, tracicie bezpowrotnie szansę na sukces i wykonanie czegoś perfekcyjnie. Perfekcjonizm, bo i o nim w naszej literce S mowa, jest cechą wielkich. To właśnie przyjrzenie się detalom i wykonanie zadania z należytą starannością pozwalają zrobić różnicę w sytuacji, w której zwykło się mówić, że „się nie da”.

M jak Mierzalny

Ciężko ocenić naszą pracę, jeśli nie wiedzieliśmy co chcemy osiągnąć. Dlatego zanim pomyślimy o M ustalmy sobie jasny cel. Ktoś wielki powiedział już dawno temu, że osoba bez jasnego celu, jest jak statek na morzu nie mający steru. I tak jest w rzeczywistości.

Mówimy często, jakoś to będzie. No i pewnie jakoś będzie. Tylko jak? I dlaczego Tak? Jeśli nie weźmiemy tego w swoje ręce, ciężko będzie nam tym posterować i dojść tam, gdzie sobie wymarzymy. Nie mówmy zatem, że pracując osiągamy swój cel. Poprzez pracę możemy go osiągnąć.

Postarajmy się użyć liczb. Czasami wydaje się to absurdalne „jak mam to wyrazić liczbą”. Warto jednak zadać sobie trud i oszacować. Zawsze można przeliczyć ponownie – to nie boli. Jednak widzisz już kierunek. Masz cel i możesz zacząć mierzyć.

Staraj się sprawdzać odległość od celu jak najczęściej. Zobaczysz, czy rozwijasz się tak, jak sobie to wyobraziłeś. Dzięki temu, będziesz mógł zareagować szybciej niż inni. Jest to szczególnie ważny element w biznesie. Jeśli spóźnisz się o kilka chwil, może być już po firmie. Dlatego mierz, licz i szacuj. Chyba wiesz, kto jest królową nauk?

Czas jest istotny ;-)

Czas jest istotny ;-)

A jak Atrakcyjny

Kolejne szerokie pojęcie. Nie jest łatwo powiedzieć, bądź atrakcyjny jeśli tak naprawdę nie wiesz czym ów atrakcyjność jest. A jest ona wszystkim tym, co dostrzegają inni. Nie myśl teraz o sobie. Rozejrzyj się na prawo i lewo i zobacz, co warto zmienić. Postaraj się przyciągnąć innych – to nie boli.

Nie pomyl jednak atrakcyjności z wkomponowaniem się w otoczenie. Jeśli będzie ono szare, pogrąży Cię w swoim marazmie. Zbyt pstrokate zniechęci innych. Poszukaj niszy. W czymś jesteś dobry, w wielu rzeczach ponadprzeciętny. Zrób z tego własną przewagę i wykorzystaj ją w życiu codziennym. Prosto mówiąc – bądź specjalistą.

R jak Realistyczny

Realistą, nie pesymistą. Raczej optymistą, lecz nie w 100%. Trudny to temat i nie mogę zgodzić się z tymi, którzy chcą widzieć wokół samych optymistów. Brak realnego spojrzenia na otaczający nas świat to zarządzenie sobą przy użyciu zaledwie jednej ręki. Musisz zrównoważyć otaczające Cię odczucia i wyciągnąć z nich jak najwięcej informacji.

Pesymiści tracą dużo. Zwykle wątpią w siebie, mają problemy z własną psychiką. Obawiają się nieszczęść i wszędzie je widzą. Tym działaniem, bardzo mocno je do siebie przyciągają. Niestety zapominają o tym. Jak to zwykle bywa nie mają siły walczyć. Pogrążeni w ciemnościach nie dostrzegają kolorów życia. Zdecydowanie – nie bądź pesymistą.

Wiele osób zachęca – bądź optymistą. Będziesz zadowolony z życia itd… Fajnie ;-) Tylko jak bez trzeźwego spojrzenia, mając zaledwie część niezbędnych informacji spojrzeć na otaczający nas świat i podejmować świadome decyzje?

Osobiście staram się być optymistą, tam gdzie ciężko podjąć racjonalnie decyzję. Jeśli jednak łatwo policzyć, że coś się nie uda – bądź realistą ;-) Nie oznacza to, że nie warto podejmować ryzyka. Wręcz przeciwnie. Jeśli widzisz, że coś może się udać, to przy odpowiednim zaangażowaniu z pewnością tak będzie. To jest właśnie podejście realisty, o którym mówię. Nie poddawaj się, walcz i trzeźwo patrz na świat.

T jak Terminowy

Tak oto doszliśmy już do ostatniej literki. Bycie SMART nie jest trudne, a ostatni element – terminowość można w sobie dość łatwo wypracować. Wystarczy chcieć i troszeczkę poćwiczyć. Dlaczego jednak warto być terminowym?

Czas jest istotny ;-)

Czas jest istotny ;-)

Wyobraź sobie, że zamówiłeś nowe okno do domu. Masz ich 10, a właściciel firmy spóźnia się po zamówieniu pierwszego już 2 tygodnie. Pomyślisz sobie – „jemu już podziękuję, bo nie zdążę do zimy”. Podobnie myślą otaczający Cię ludzie. Jeśli Twoje słowo, jest niewiele warte, nie zaufają Ci.

Popracuj zatem nad swoją asertywnością. Pracuj dużo, lecz w normalnych godzinach. Nie zgadzaj się na zlecenia, jeśli wiesz, że ich nie wykonasz. Nie obiecuj komuś, że zrobisz to dla niego, kiedy na biurku leży sterta niedokończonych prac. Bądź fair wobec innych, a Oni odpłacą Ci tym samym.

Bądź SMART i żyj lepiej

Bądź zatem SMART każdego dnia i żyj łatwiej. Łatwiej i lepiej. Rozwijaj się i czasami powtarzaj sobie, co oznaczają konkretne literki.

  • Szczegółowy
  • Mierzalny
  • Atrakcyjny
  • Realistyczny
  • Terminowy

I z życia zadowolony :-)

Kubiak Krzysztof


Jedna odpowiedź do “Być SMART”

  1. Karolla napisał(a):

    SMART są to cechy, które powinien posiadać każdy bez wyjątku. I posiada- z tym że w różnych stężeniach :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge