Chęci których nie ma - czyli jak nie osiągnąć sukcesu Chęci których nie ma - czyli jak nie osiągnąć sukcesu my-motivator.pl
Chęci których nie ma – czyli jak nie osiągnąć sukcesu
Czerwiec 26, 2013


original

Trafiłeś tutaj ponieważ brakuje Ci chęci do codziennych zmian? Obawiam się, że nie jesteś jedyny… Brak chęci to właściwie choroba naszych czasów. Ciągle jesteśmy przemęczeni, zapracowani, nie mamy czasu. Dlaczego więc oczekuje się od nas motywacji i osiągania sukcesów?

Jak to było kiedyś

Co najważniejsze, w dawnych czasach nie musiało się chcieć. Ambicje mieli nieliczni (podobnie jak możliwości) i to oni ruszali powoli ten świat do przodu. Pozostali, czyli Ci z niższych klas społecznych nie mieli szansy się wybić.  Ich głównym celem była egzystencja – zapewnienie pokarmu i dachu nad głową członkom rodziny. Aktualnie sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Dziś oczekuje się „czegoś” od każdego z nas. Tak właściwie, dlaczego?

Wokół tyle szans

No właśnie dlatego – rzeczywistość stawia przed nami niezliczone szanse rozwoju i zagospodarowania czasu. Wychodzisz na ulicę i w odróżnieniu od pradziadka widzisz księgarnię, siłownię, halę sportową, basen, klub, bar, restaurację, i mnóstwo sklepów.  Dysponujesz komputerem, a tutaj nieograniczone wręcz (no tak właściwie to ograniczone naszym czasem) zasoby rozrywki: gry, seriale, filmy czy też czaty.

W tych właśnie wspaniałych warunkach wiele osób nie potrafi się odnaleźć. Należysz do tej grupy?

Dlaczego nam się nie chce?

Koronnym argumentem jest brak czasu. No więc teraz zatrzymaj się na chwilę i zacznij liczyć czas:

  1. O której wstałeś. Może powinieneś obudzić się godzinę wcześniej?
  2. Co zrobiłeś z rana. Śniadanie, toaleta i…. No właśnie – warto pododawać.
  3. Praca, szkoła itd. A później…
  4. Kolacja. Co przed nią?
  5. Przed zaśnięciem również ogrom czasu. Jak go zagospodarowałeś?

Nie chcę teraz mówić, że „tego facebooka” powinieneś całkowicie usunąć. Ale może trochę ograniczyć. Poza wspomnianym niebieskim gigantem, Demotywatory? Kwejk?

Oczywiście – rozrywka jest ważna. Nie możemy jednak zapomnieć o samorealizacji, o samorozwoju. Ile czasu, każdego dnia tracimy na przeglądaniu ciągle tych samych stron internetowych, które nic nie wnoszą do naszego życia? Jeśli nie miałeś siły i nie mogłeś wyjść na dwór – zawsze istnieje opcja żeby poszukać czegoś rozwijającego. Nauka języków w domu? Rozwój osobisty? Możliwości są niemal nieograniczone.

Co do sił – chciał bym jeszcze dopowiedzieć słów kilka. Wielokrotnie mówimy, że jesteśmy przemęczeni. Powinieneś się jednak zastanowić drogi czytelniku, czy owo zmęczenie nie jest idealnym usprawiedliwieniem dla naszego lenistwa? Przecież łatwo powiedzieć, że nic zrobić już nie można. Zyskujemy spokojne sumienie. W rzeczywistości jednak stoimy w miejscu…

W poszukiwaniu chęci

Gdzie tych chęci szukać? Wszystko zależy od Ciebie. Najprościej – przełam swoje ograniczenie. Stwórz postanowienie, które na początku łatwo będzie Ci dotrzymać. Zrób coś, aby się zachciało pierwszy raz.

Myślisz o sporcie, a nie masz funduszy? Kup buty (nie te za 400zł – znajdziesz coś interesującego już za ok. 50zł) i zacznij biegać. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że będziesz mistrzem (choć nikt nie powiedział, że być nim nie możesz). Wygospodaruj 30 minut w ciągu dnia na bieg. Stwórz z tego regułę – np. zawsze o 18.30 idę biegać. Będzie Ci zdecydowanie łatwiej.

Chcesz się pouczyć wspomnianych języków? Pomyśl jak wpisać tą naukę w codzienność. 20 minut dziennie, to więcej niż 2 godziny w tygodniu. W miesiącu to wymiar 10 godzin. Regularny kontakt z językiem w takim wymiarze czasu przyniesie Ci wymierne efekty już po roku nauki. Również staraj się stworzyć jakąś regułę – np. przed kolacją. Również tutaj nie zaczynaj od inwestycji poczynionych na fali chwilowego przypływu „chęci”.

Najważniejsze – zmusić się aby coś zmienić. Później już będzie z górki. Pierwsze sukcesy zmotywują Cię do kolejnych ruchów. I tak właśnie odnajdziesz siłę i chęci których nie ma.

Źródło grafiki tytułowej: www.4.bp.blogspot.com!
Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge