Czy warto czytać? Czy warto czytać? my-motivator.pl
Czy warto czytać?
Lipiec 11, 2013


Genua_Libro_delle_Colonne_359_1485_img02

Przekorne pytanie. Skoro tutaj jesteś, zakładam, że interesują Cię książki o których wspominam w poprzednich artykułach i wiesz, że warto czytać. Być może potrzebujesz jednakdodatkowej zachęty. Jeśli tak, postaram się odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie.

Co zyskam czytając?

Czytanie, podobnie jak matematyka, rozwija umysł. Efekt ten został udowodniony naukowo. Nie bez powodu już od pierwszych klas szkoły podstawowej uczniowie zmuszani są do czytania lektur. O ich poziomie dyskutować nie zamierzam, choć mam wrażenie, że ich dobór powoduje totalne zniechęcenie do jakiejkolwiek literatury u większości uczniów.

Dodatkowo podczas czytania skupiasz się i zapamiętujesz dużo informacji. Pozwalasz poćwiczyć więc swoim szarym komórką. One to naprawdę lubią!

Nie można zapomnieć o pozytywnym efekcie humanistycznym. Wzbogacasz swoje słownictwo co pozwala Ci używać słów w nowych kombinacjach lub w innym ich znaczeniu.

Czytając zapewniasz sobie także dobrą rozrywkę. Tutaj wiele zależy jednak od tego jaką literaturę wybierzesz i czym się interesujesz. Naprawdę uwierz jeśli masz z tym problem – każdy znajdzie coś dla siebie. Czytanie to przecież nie pasmo nudnych godzin spędzonych nad niekończącą się książką, która nie daje Ci krzty satysfakcji.

Ach, zapomniałem – czytanie poprawia także umiejętności ortograficzne. Jeśli masz więc problem z błędami ort (tak jak i ja – to pewnie dlatego, że zacząłem czytać książki w wieku 22 lat…), to zawsze możesz liczyć na poprawę. Wielu z nas zapamiętuje wyrazy jak obrazki. Podczas późniejszego pisania mimowolnie je ze sobą zestawiamy, co pomaga w poprawnej polszczyźnie.

Zatem czy warto czytać?

No właśnie. Odpowiedź jest chyba zbędna. Być może trudno będzie znaleźć Ci motywację do spędzenia kilku godzin „w książkach”. Pamiętaj – zawsze możesz pójść w stronę nowych technologii. W dzisiejszych czasach książka to nie tylko drukowana pozycja. Masz do wyboru inne media przenoszące literaturowe treści, jak tablety (nie do końca szczęśliwe dla nich zastosowanie) czy też czytniki książek elektronicznych).

Odpowiedź na pytanie czy warto jest jednak jasna. Ten krótki wpis podsumuję zatem trzema słowami.

 

Oczywiście, że warto czytać.

Źródło grafiki: www.upload.wikimedia.org
Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge