Efekty i chęci za rękę się trzymają - my-motivator.pl Efekty i chęci za rękę się trzymają - my-motivator.pl my-motivator.pl
Kółeczka na wodzie ;)
Efekty i chęci za rękę się trzymają
Wrzesień 26, 2013


Nie będzie to zbyt odkrywcze, jeśli stwierdzę tutaj, że chęci pojawiają się zawsze tam, gdzie widać efekty naszych prac. To właśnie one mogą być motorem napędowym do kolejnych aktywności. Skąd zatem brać efekty, kiedy ich nie widać?

Poszukujemy efektu – najlepszego motywatora

Czasami otrzymujemy małe zadania. Efekty prac widać zatem bardzo szybko i nie trzeba szczególnie przykładać się do ich poszukiwania. Niestety duża część zadań to złożone projekty, zatem nie można jednoznacznie zauważyć efektu własnych wysiłków, podejmowanych podczas ich realizacji.

Szczególnie uciążliwe wydają się zadania zespołowe, które dodatkowo porozbijane na mniejsze podgrupy zatracają harmonię i ciągłość. Wydaje nam się wówczas, że nasza praca nie wnosi nic do tej wielkiej machiny, a z sukcesu nie możemy przypisać sobie nawet cząstki, bo co tak właściwie my tutaj zrobiliśmy?

Zadania kierownika

Im projekt bardziej złożony, tym większa zatem rola jego kierownika. Zadanie przed nim stawiane nie jest jednak zbyt proste – musi on nie tylko dobrze pokierować projektem, ale także swoimi współpracownikami. Jego dobra organizacja to zatem nie 100% sukcesu.

Efekty dodają chęci w nowy dzień

Efekty dodają chęci w nowy dzień

Ważny czynnik stanowi tutaj motywacja pracowników oraz wskazywanie im ich osobistych sukcesów. Aby tego  dokonać najlepiej podzielić zadanie na małe kawałki, w których można zobaczyć pierwsze efekty (z akcentem na „można zobaczyć”). Wyobraźmy sobie zatem kilka stolików na których leżą porozrzucane puzzle. Jeśli każda ekipa ułoży ze swoich puzzli kawałek obrazka. Bezsensowny kawałek i nie zobaczy na nim nic szczególnego. Jeśli jednak każda grupa ułoży konkretną postać, a finalnie je ze sobą połączymy, łatwiej dostrzegane będą efekty pracy.

Zwrócenie uwagi – Ty to zrobiłeś

Podczas pracy warto także podkreślać: „To Wy zrobiliście A,B,C – wielkie dzięki, bez tego nie moglibyśmy iść dalej”. Mimo iż to oczywiste, zaznacz swojemu współpracownikowi, że jego praca jest dla was szalenie ważna! Ty nic nie tracisz, on zyskuje pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Efekty i chęci gdy pracujemy sami?

Wówczas sami musimy być swoimi managerami i organizatorami. Wiele osób pracujących w pojedynkę osiąga fantastyczne efekty pracy. Często wykonują zadania zupełnie niezwiązane z profilem własnych umiejętności ciągle się dokształcając. Nie narzekają jednak i cieszą się, że mogą poznać coś nowego. Często wydaje się wam, że na ich miejscu zrezygnowalibyście po kilku dniach. Dlaczego oni tego nie robią?

Zachód słońca - tajemnicze jutro

Zachód słońca – tajemnicze jutro

Dostrzegają efekty własnych prac i potrafią się z nich cieszyć. To zachęca ich do poznawania kolejnych nowych i zupełnie nieznanych zakamarków, ich zakres wiedzy się zwiększa, stają się coraz lepsi, a to przynosi im lepsze efekty prac.

Nieskromnie postawię się gdzieś pomiędzy tymi osobami. Nauka sprawia mi naprawdę wielką przyjemność. Często znajomi mówią – jak to możliwe, że powtarzasz te swoje słówka od kilku lat bez przerwy i Ci się nie nudzi. A mnie to cieszy ;-) Kiedy słyszę na ulicy rozmowę w obcym języku i chwytam jej kontent – hura:) Kiedy włączam jakiś filmik na YT i wiem o czym mówią, a zdecydowana większość społeczeństwa leci po napisach – jestem happy ;) Podobnie z CSS czy PHP. Przecież to nie moja działka i właściwie mógłbym się tym nie zajmować. Prawdopodobnie nigdy w przyszłości nie będzie mi to potrzebne. A może jednak CSS uratuje mi życie ;-D ? Czy nie fajnie wiedzieć, jak zbudowany jest ogarniający nas Internet i mieć możliwość współuczestniczenia w tej budowie? Już niedługo moje pierwsze samodzielne dzieło na WP ujrzy światło dzienne, zatem zapraszam 1 października ;-)

Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge