Gdyby mi się chciało, tak jak mi się nie chce Gdyby mi się chciało, tak jak mi się nie chce my-motivator.pl
Gdyby mi się chciało, tak jak mi się nie chce
Lipiec 2, 2013


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ile razy w życiu powtórzyłeś tą frazę? Kiedy ostatnio powtórzył ją ktoś w twoim otoczeniu? Myślę, że nie dalej jak w ostatnim tygodniu miałeś z nią kontakt wielokrotnie. Czy osoba która wypowiadała te zdanie zastanowiła się, jak bardzo musi jej się chcieć „nie chcieć” aby wyrazić to w słowach?

Zawsze czegoś chcemy.

Od tego rozpocznijmy. Ciągle czegoś chcemy. Raz – chcesz rozmawiać ze znajomym, wypić piwo czy obejrzeć serial. Innym razem spędzasz czas w domu, biegasz czy też grasz w tenisa. Ciągle oddychasz. To wszystko przecież nie dzieje się samo. Należy zrozumieć, że bez chęci nawet tak prostego dnia nie możemy sobie zorganizować!

Idąc dalej tym tokiem, nie może nam się nie chcieć, bez chęci nie chcenia się. Tak wiem – brzmi to skomplikowanie i trochę bez sensu – taka jest jednak prawda. Jakaż to moc musiała kierować tą osobą, aby zadania nie wykonać, aby czegoś nie zrobić. Powtarzamy te sfrustrowania jak mantrę – tylko po co?

Czegoś oczekujemy.

Właśnie. Gdy coś robimy – czegoś oczekujemy. Dlaczego więc mówimy, że nam się nie chce?

Zwykle (może to zbyt daleko idące uproszczenie) szukamy wsparcia. Jeśli ktoś powie nam – „ale masz ciężko” lub „również mi by się nie chciało” czujemy się dowartościowani – otrzymujemy uwagę innych osób, na której wyraźnie nam zależało.

Zdarzają się jednak również przypadki, że liczymy na przerzucenie obowiązku na kogoś innego. Być może  zrozumie, że jestem leniwy i dla świętego spokoju zrobi to coś za mnie. Może uda mi się wyjść z tego cało przy braku zaangażowania?

Dlaczego jednak nie pomyślimy o kimś innym? Jemu również mogło się nie chcieć lecz zrobił coś tylko dlatego, że w odróżnieniu od nas nie wybrał najłatwiejszej ścieżki i się zaangażował? Ostatnio spotkałem w internecie ciekawą grafikę, która idealnie obrazuje efekt wybieranej na skróty drogi:

1372019552_n8ghyl_600

Ten temat rozwinę jednak innym razem.

Kilka wniosków

Skoro nam się nie chce – to nam się chce, tylko że nie chcieć. Skoro nam się chce nie chcieć, to może nam się zachcieć chcieć. Więc jeśli się postaracie (weźmiecie odpowiedzialność na siebie), zawsze wam się zachce.

Źródło grafiki tytułowej: www.gotchocolate.com. Źródło komiksu: www.demotywatory.pl/
Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge