Jak zmotywować pracownika - List gratulacyjny (cz. 3) Jak zmotywować pracownika - List gratulacyjny (cz. 3) my-motivator.pl
Jak zmotywować pracownika – List gratulacyjny (cz. 3)
Czerwiec 25, 2013


list-gratulacyjny-burmistrz-Myslenic

W poprzedniej części cyklu: „Jak zmotywować pracownika – czynniki niematerialne” pisałem o prostym geście gratulacji.  Dziś poruszymy temat nie bardziej skomplikowanego czynnika motywacyjnego jakim jest „List gratulacyjny”.

List gratulacyjny a piramida Maslowa.

W tym artykule nie zamierzam rozważać każdego z „podestów” piramidy tak szczegółowo jak to miało miejsce ostatnim razem. Chciałbym tylko zaakcentować, że działanie listu gratulacyjnego jest bardzo podobne do poprzednio opisywanych gratulacji.

piramida-maslowa-crowdfunding1

List motywacyjny wpływa zatem na następujące elementy piramidy:

 • Potrzeby bezpieczeństwa – otrzymanie listu poświadcza przywiązanie pracodawcy do pracownika. Środowisko pracy staje się więc dla niego znaczeni bezpieczniejsze. Pracownik czuje się pewniej.
 • Potrzeby przynależności – list poświadcza przynależność pracownika do firmy jako grupy społecznej. Zwykle na liście znajdują się logo i nazwa firmy, tak więc imię i nazwisko pracownika w połączeniu z identyfikatorami marki pogłębiają tą relację.
 • Potrzeby szacunku i uznania – pracownik wie, że nie każdy pracownik w firmie otrzymuje list gratulacyjny. Zauważa więc, że jest bardziej szanowany, a jego egzystencja w firmie jest dostrzegana.
 • Potrzeby samorealizacji – tutaj, tak jak w przypadku gratulacji, nic nie jest pewne. Ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że wstrzelimy się w te potrzeby pracownika wręczając mu list gratulacyjny.

Z jakich elementów powinien się składać list gratulacyjny?

 1. Dane adresata
 2. Dane odbiorcy
 3. Treść adekwatna do osiągnięcia
 4. Estetyka
 5. Własnoręczny podpis przełożonego lub przełożonych.

Dane adresata to niezbędny element listu gratulacyjnego. To tutaj wyszczególniamy nazwę naszej firmy. Gdzie je ulokujemy zależy jednak już tylko od nas. W przypadku listu gratulacyjnego nie musimy trzymać się ścisłych norm. Warto jednak dane adresata opatrzyć odpowiednią grafiką, bądź też stworzyć z nich element graficzny współgrający z całością.

Dane odbiorcy zwykle wypisujemy większą czcionką – podobnie jak motto „List gratulacyjny”. Chcemy, aby efekt był większy, więc i czcionka jest większa. Proste. Warto pamiętać o zwrotach grzecznościowych, Sz. P. itp. W niektórych przypadkach lepiej będzie jednak je pominąć. Wszystko zależy od sytuacji w której list wręczasz. Jeśli chcesz utrzymać dystans – dodajesz wszelkie „szanowności”. Jeśli jednak dystans ten chcesz go skrócić, a odbiorca nie poczuje się urażony – możesz je pominąć.

Ważnym elementem listu gratulacyjnego, jest jego treść. Ona, choć zapisana mniejszą czcionką zwraca nam uwagę, za co właściwie ten list nam wręczono. Pamiętaj, aby znalazło się tutaj maksymalnie konkretny opis osiągnięcia. Pracownik musi wiedzieć, dlaczego został wyróżniony. Jeśli ktoś w pracy zapyta go, za co otrzymał list nie może odpowiedzieć „bo tak”. Jeśli dostanie list, np. za staż swojej pracy – zaznacz to. Jeśli zawsze przekracza swoją normę i jest staranny – zaznacz oba te aspekty. Pokaż innym, że jakość i szybkość działania mogą iść w parze.

Estetyka, to zawsze pojęcie względne. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Tekst powinien być krótki. Dane adresata i odbiorcy dobrze widoczne. Użyj estetycznego papieru (najlepiej z dodatkową fakturą współgrającą z twoim designem). Możesz dołączyć również elementy graficzne, które poprawią jakość całości. Poniżej poglądowy list, który umieściłem tutaj właśnie ze względu na jego estetykę.

list_gratulacyjny

Na koniec, nie zapomnij – musisz się podpisać. Warto aby zrobił to prezes. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie dwóch podpisów – prezesa i bezpośredniego przełożonego. Zaznaczcie wówczas, że list przyznał prezes (wyższa renoma listu)  z rekomendacji pana XYZ (pracownik wie, kto dostrzega jego zaangażowanie). Oczywistym jest przecież, że sam prezes nie ma czasu ani możliwości aby kontrolować działanie pojedynczego pracownika na hali produkcyjnej.

Podsumowanie

List gratulacyjny jest kolejnym elementem naszej układanki pod tytułem „motywacja niematerialna”. Pamiętaj, że tej formy (podobnie jak i każdej innej formy motywacji) należy używać z umiarem. Wiesz już, jak wpływ ma list na pracownika (piramida Maslowa), oraz jak go redagować, więc do roboty.

Źródło grafiki tytułowej: www.1.bp.blogspot.com
Źródło listu gratulacyjnego: http://www.blaszki.pl
Źródło piramidy: www.wwarce.pl
Kubiak Krzysztof


Jedna odpowiedź do “Jak zmotywować pracownika – List gratulacyjny (cz. 3)”

 1. Werka napisał(a):

  Uważam, że każdy sposób na motywowanie pracownika jest dobry, jednak najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia osoby pracującej jest premia/podwyżka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge