Jak zmotywować pracownika - cel firmy celem pracownika (cz. 5) Jak zmotywować pracownika - cel firmy celem pracownika (cz. 5) my-motivator.pl
Jak zmotywować pracownika – cel firmy celem pracownika (cz. 5)
Lipiec 9, 2013


Wikimedia Conference Berlin 2009 - MediaWiki Developer Meeting

Ostatnio pisałem o kontakcie z pracownikiem. Dziś chciałbym podkreślić wagę utożsamiania celów firmy z celami pracownika.Nie zawsze uda się nam doprowadzić do ich połączenia. Warto jednak próbować. Dlaczego?

Znam kierunek

Próba uświadomienia pracownikowi celu firmy pozwoli zrozumieć mu dokąd cały statek płynie.  Cytując Jima Rohna:

„Ustawienie żagli, a nie kierunek wiatru, wyznacza drogę, którą podążamy.”

„It is the set of the sails, not the direction of the wind that determines which way we will go.”

Zatem pozwólmy pracownikowi ustawić żagle i cała naprzód. Znajomość celów pozwala na zbudowanie własnej strategii ich osiągania. W efekcie wszyscy możemy na tym skorzystać.

 Motywacja celem

Pracowników można podzielić na dwie grupy:

  • lubiących wyzwania i
  • unikających przeszkód.

Znajomość celu zmotywuje jednak do działania obie te grupy. Osiągniemy to jednak w zupełnie inny sposób.

Pierwsza grupa nakreśli sobie ambitny plan. Będą oni chcieli osiągnąć dodatkowe cele które sami sobie sporządzą w oparciu o główny kierunek działania. Będą starali się zrealizować te dodatkowe działania rozwijając swoje umiejętności. Efekt będzie zatem naprawdę dobry, jeśli tylko nie zapomną o głównych założeniach.

Grupa druga natomiast stworzy dla siebie plan bardzo bezpieczny. Unikając przeszkód będą dążyli do osiągnięcia celu możliwie najszybciej i najprościej. Efekt powinien być zatem zadowalający.

Budując zespół warto doprowadzić do zmieszania tych dwóch grup osób. Wzajemnie pilnując się i znajdując kompromis powinni oni z jednej strony wzbogacić zadanie, a z drugiej zabezpieczyć jego wykonanie.

Widzę efekty

W latach 90-tych XX wieku w przedsiębiorstwach japońskich istniał model pracy w którym każdy pracownik kadry kierowniczej miał bezpośredni kontakt z produkcją. Częsta rotacja stanowisk doprowadzała do tego, że znając cel przedsiębiorstwa mógł on zaobserwować i współuczestniczyć w procesie jego osiągania od pierwszego do ostatniego kroku.

Ważnym składnikiem motywacji pracowników jest zatem przedstawianie im efektów prac. Kiedy poznali oni już dobrze cel i mogli doprowadzić do jego realizacji, zobaczą i zrozumieją efekty własnego zaangażowania. Dzięki temu w przyszłości będą bardziej zmotywowani do osiągania kolejnych etapów, ponieważ zauważą, że ich praca ma swoje odzwierciedlenie w sukcesach firmy.

Źródło grafiki: www.upload.wikimedia.org
Kubiak Krzysztof


2 odpowiedzi na “Jak zmotywować pracownika – cel firmy celem pracownika (cz. 5)”

  1. Admin Media Bielsko napisał(a):

    Wśród pracodawców panuje przekonanie że motywować można tylko pieniędzmi. A przecież istnieją również inne sposoby motywowania do pracy, które mogą okazać się bardziej skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge