Jak zmotywować pracownika - atmosfera w zespole - my-motivator.pl Jak zmotywować pracownika - atmosfera w zespole - my-motivator.pl my-motivator.pl
Jak zmotywować pracownika dobrą atmosferą
Jak zmotywować pracownika – atmosfera w miejscu pracy (cz. 6)
Lipiec 25, 2013


Dawno nie wracałem do cyklu „Jak zmotywować pracownika niematerialnie”. Zatem dziś kolejny odcinek poświęcony atmosferze w miejscu pracy.

Dlaczego atmosfera

Atmosfera w miejscu pracy jest szczególnie istotnym aspektem. Wpływa ona bezpośrednio na wszystkie działania pracownika, począwszy od tych wykonywanych dla firmy, skończywszy na tych, które wykonuje w wolnym czasie w charakterze relaksu.

Głównym błędem popełnianym przez niektórych pracodawców jest totalny brak zaufania do pracownika i pilnowanie go na każdym kroku. Wybaczcie – każdy potrzebuje odrobiny odpoczynku również podczas pracy. Nie ma takiej techniki, która pozwoliła by się skupić pracownikowi biurowemu przez 8 godzin. Jedna przerwa śniadaniowa to zdecydowanie za mało.

Różne szkoły określają ile konkretnie przerw powinien mieć pracownik na konkretnym stanowisku. Chciałbym jednak kolejny już raz na stronach tego bloga przypomnieć o tym, że każdy jest inny! To, że jeden pracownik potrzebuje na przerwie wyjść na dwór nie oznacza, ze każdy będzie odczuwał taką potrzebę! Dla jednego idealna przerwa to zjedzenia kanapki, dla drugiego przełączenie strony internetowej na taką, którą lubi i przy której w 5 minut poczuje się lepiej.

Tutaj jednak dużo błędów popełniają pracownicy. Swoim zachowaniem często wymuszają na pracodawcy wyciągnięcie przysłowiowego „bata”. Najczęstszym zarzutem słyszanym ze strony właścicieli firm jest „marnotrawienie czasu pracy” przez podwładnych na rozrywkę. I jakże się z tym nie zgodzić, skoro szereg badań wykonanych w dużych korporacjach mówi jasno, że część pracowników potrafi spędzić na niezwiązanym z pracą przeglądaniu internetu znaczący procent swojego dnia pracy.

Dlatego należało by wypracować kompromis i porozmawiać z pracownikami.

Jak zmotywować pracownika atmosferą w pracy

Jak dotąd mam to szczęście, że do każdej pracy wychodzę z przyjemnością. Nigdzie nie czuję „topora nad głową” co wpływa bardzo pozytywnie na stosunki panujące w zespole i wykonywanie poleceń. Niestety wiem, że nie wszyscy potrafią docenić dobre podejście pracodawcy i nadwyrężają jego cierpliwość.

https://s3.frank.itlab.us/photo-essays/small/nov_07_dsc_0112.jpg

https://s3.frank.itlab.us/photo-essays/small/nov_07_dsc_0112.jpg

Nie mniej jednak – zalecałbym spróbowania tej metody w ciągu kilku tygodni. Być może przydatne było by szkolenie dla pracowników, w których krótko i prosto przełożony wytłumaczył by jak wyglądać będzie współpraca?

Całkiem realnie wyobrażam sobie sytuację, w której szef przedstawia pracownikowi plan: realizujesz 100% swoich obowiązków w terminie z należytą jakością – nie mam nic do tego jak gospodarujesz swoim czasem. Pamiętaj jednak – 100% zadań, pełna terminowość i wysoka jakość. Jak myślicie, czy wasi pracownicy by tego nie docenili?

Motywacja pracownika to zawsze kwestia indywidualna. Pamiętajcie o tym i dobrze się do tego przygotujcie!

Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge