Jak zmotywować pracownika - czynniki niematerialne (Cz. 1) Jak zmotywować pracownika - czynniki niematerialne (Cz. 1) my-motivator.pl
Jak zmotywować pracownika – czynniki niematerialne (Cz. 1)
Czerwiec 19, 2013


beehive

Dziś chciałbym skupić się na motywacji pracownika. W dniach 17-18 czerwca miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji MEF 2013 (Zarządzanie przedsiębiorstwem przyszłości oraz Bezpieczeństwo publiczne). Drugiego jej dnia swoje wystąpienie pod tytułem „Niematerialne motywowanie personelu a bezpieczeństwo organizacji”  zaprezentował prof. dr hab. dr h. c. Tadeusz Zaborowski. Słowa które od niego usłyszałem wprawiły mnie w osłupienie.

Aktualna sytuacja

W przeprowadzonym przez zespół profesora badaniu ponad 100 firm wyselekcjonowanych pod względem ilości zatrudnionych osób (przedział 50-500) w 83% nie przewiduje się żadnej motywacji niematerialnej pracownika! W niemal 20 procentach presja wywierana na pracownika kadrowego (administracyjnego) doprowadziła do sytuacji w której złożył on wymówienie ze skutkiem natychmiastowym. Pracodawca tracił więc kapitał intelektualny zgromadzony wewnątrz przedsiębiorstwa ze względu na brak zaangażowania w życie społeczne swoich pracowników.

Dla dalszej dyskusji istotny jest fakt, że dla większości polskich pracodawców (ale także inwestorów zakładających przedsiębiorstwa czy finansujących inwestycje) liczy się tylko i wyłącznie szybki zwrot zainwestowanego kapitału oraz osiągnięcie określonej wysokości zysku w krótkim przedziale czasowym. Zapominają oni o budowie wspólnego dobra i relacji – pracownik-firma, pracownik-przełożony, budując trudne do przebycia mury. Nie starają się oni stworzyć warunków umożliwiających współpracę kosztem ograniczenia swojego przychodu w krótszym odstępie czasu. Zdaniem wielu naukowców i praktyków, a w szczególności osób którym udało się osiągnąć prawdziwy sukces zawodowy w roli właściciela firmy ta sytuacja doprowadza do zahamowania rozwoju przedsiębiorstwa, a w konsekwencji upadku całego projektu.

Zwróćmy jednak uwagę na fakt, iż większość pracodawców polskich prezentuje pogląd według którego pracownik liniowy (fizyczny, wykonujący pracę odtwórczą) nie ma własnych ambicji. Wychodząc z tego błędnego założenia tworzą oni (jeśli w ogóle jakikolwiek system motywacyjny w przedsiębiorstwie zostaje wprowadzony) okaleczone formy motywacji pracowników. Brak dostatecznej wiedzy doprowadza jednak do zupełnie odwrotnego efektu – demotywacji pracownika.

Aby więc odpowiednio przygotować system motywacyjny w przedsiębiorstwie, niezbędne jest poznanie szeregu niematerialnych motywatorów oraz sposobów ich stosowania. W kolejnych dniach postaram się więc zaprezentować kolejno najistotniejsze niematerialne czynniki motywacyjne pracowników.

Źródło grafiki tytułowej: www.images.fastcompany.com
Kubiak Krzysztof


Jedna odpowiedź do “Jak zmotywować pracownika – czynniki niematerialne (Cz. 1)”

  1. Werka napisał(a):

    Wielu pracodawców zapomina o tym, że pracownika można zmotywować nie tylko pieniędzmi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge