Kilka rad na nowy rok szkolny - my-motivator.pl Kilka rad na nowy rok szkolny - my-motivator.pl my-motivator.pl
Nowy rok w szkolnej klasie
Kilka rad na nowy rok szkolny
Wrzesień 3, 2013


Dziś rozpoczął się dla części z was nowy rok szkolny. Oto kilka rad o tym, jak się do niego mentalnie przygotować, aby w spokoju i pełnej motywacji dotrwać do końca semestru.

Zadanie domowe jest … DOMOWE

Zacznijmy od tego, co nie dla wszystkich jest oczywiste. Zadania domowe dostajecie w szkole każdego dnia. Pewnie w poprzednich latach wiele z nich odrabialiście z małym opóźnieniem. Być może, wyrobiliście sobie już nawyk zgrabnego kopiowania, które odbywa się podczas dłuższej przerwy na wolnym parapecie.

Przyda się tutaj nowe postanowienie – odrabiam zadanie już tego samego dnia, którego je otrzymałem.

Brzmi to pewnie i śmiesznie, i trochę rodzicielsko, ale jedno jest pewne – to najlepsza metoda nauki oraz organizacji czasu. Materiał który poznajecie na lekcji, po krótkiej przerwie zostaje powtórzony, a co zatem idzie, wbija się do głowy zdecydowanie prościej.  Dla przykładu, jeśli zadanie z nowego i trudnego dla was działu matematyki odrabiacie po 3 dniach, zaczynacie tak właściwie od początku. Znów nie znacie podstaw i marnujecie sporo czasu na ponowną analizę materiały. Po południu potrzebowalibyście zaledwie kilkudziesięciu minut. Pomyślcie ile czasu oszczędzicie na tym tygodniowo!

Będę się uczył! Ale od nowego tygodnia…

Najbardziej popularne wśród uczniów podejście, niestety również najgorsze z możliwych. Wychodzimy z założenia, że skoro rok szkolny rozpoczął się dziś, to pierwsze sprawdziany spotkamy za około miesiąc. Można sobie zatem przedłużyć urlopy!

Sen na lekcji

Sen na lekcji

Pomyśleliście, ile już dziś stracicie?  Ciężko będzie wam to nadrobić! Dlatego zorganizujcie się wraz z początkiem nowego roku szkolnego i nie odkładajcie nauki na później, na dzień, w którym wam się zachce. Zapamiętajcie dobrze zdanie Jerrego Westa:

Nie zdołasz wiele w życiu dokonać, jeżeli pracować będziesz tylko w te dni, kiedy ci samopoczucie dopisuje.

Wszyscy wiedzą i pamiętają – początek jest trudny. Natomiast bez fundamentów domu nie zbudujemy.

Rozrywka może być pożyteczna

Tuż po powrocie ze szkoły zapewne pomyśleliście – warto odpocząć. Oczywiście, macie racje. Osobiście nie pamiętam kiedy znalazłem 2 pełne godziny na odpoczynek, co z całą pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. Muszę jednak jeszcze kilka tygodni z takim obciążeniem pracy wytrzymać.

Tablica szkolna

Tablica szkolna

Wy powinniście znaleźć sobie rozrywkę, która może was rozwijać. Jest ich naprawdę wiele! Oglądajcie filmy/mecze po angielsku, a mimowolnie osłuchacie się z językiem. Rozwiązujcie zagadki typu Sudoku/Kakuro, a wasze zdolności analityczne fajnie się rozwiną. Nie wspomnę już o kanałach telewizyjnych czy nagranych na youtube programach, z których można w wolnej chwili poznać trochę historii bądź też biologii czy geografii.

Nawet jeśli przyswojony materiał nie przyda wam się w najbliższych miesiącach – nic nie stracicie. Ciekawie zaprezentowana wiedza, pozostaje w głowie na bardzo długo. Szczególnie, jeśli nie przykładamy się do jej zapamiętania i traktujemy ją jako zabawę. To naprawdę pożyteczny paradoks.

Życzę zaangażowania i woli walki.

Na rozpoczynający się rok akademicki, życzę Wam sił i zaangażowania. Pozdrawiam

Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge