Mechanizm wyparcia - my-motivator.pl Mechanizm wyparcia - my-motivator.pl my-motivator.pl
Mechanizm odrzucenia
Mechanizm wyparcia
Sierpień 6, 2013


Jesteśmy skomplikowanymi istotami. O tym ludzkość wie już od wieków. Chyba żaden inny gatunek zamieszkujący nasz glob nie stwarza SOBIE tylu problemów każdego dnia. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak trudno jest nam coś zrobić i właściwie dlaczego często bezrobotni nudzą się najbardziej?

Trud podjęcia aktywności

Pozwólcie że zacznę od cytatu, który usłyszeliście już pewnie dziesiątki razy:

„Najtrudniej jest zacząć. Później już jakoś pójdzie”.

Ciekawe. Dlaczego to początek jest najtrudniejszy? Utrwalona przez pokolenia maksyma ma w sobie dużo prawdy. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta. Jest tak dlatego, że początek czegoś nowego to moment poprzedzony psychologicznym mechanizmem wyparcia, który musimy złamać. Zatem jeśli chcesz podjąć jakąkolwiek aktywność, musisz pokonać mechanizm wyparcia. Czym on zatem jest?

Mechanizm wyparcia

Jest to działanie naszej psychiki na aktywność która podejmujemy. Wykształcił się prawdopodobnie już w chwili pojawienia się na Ziemi pierwszych ludzi. Skoro istoty myślące nie miały posługiwać się instynktami, a rozumem, coś musiało je hamować aby nie popełniały głupich błędów. Jakich? Na przykład nie pobiegły z kijem na stado wygłodniałych wilków ;-)

W ten sposób powstało coś, co z pokolenia na pokolenie dotarło i do nas. Mechanizm wyparcia działa zatem nadal, choć w wielu sytuacjach jego zastosowanie jest po prostu zbędne. Działa, bo musi i zatrzymuje nasze zapędy do wykonywania konkretnych aktywności – szczególnie tych trudniejszych lub bardziej wątpliwych, jeśli chodzi o finalny rezultat.

Pamiętacie film z Brianem Tracy? Mówił on w swoim wykładzie, że tylko niewielka część pomysłów kiedykolwiek doczeka się próby ich realizacji. Nie mówił – realizacji. Mówił – próby. Ta zdecydowana większość zostaje odrzucona przez nas z „obawy o niepowodzenie” choć zwykle nie mamy wiele do stracenia.

3816044278_3d100c47bc_z

Bezrobotnemu chce się najmniej

Paradoksalnie, osoby które mają najmniej do stracenia, są pod największym wpływem tego psychologicznego działania naszego mózgu. Można to wytłumaczyć w prosty sposób. Silne działanie mechanizmu wyparcia wpłynęło na ich poprzednie aktywności. W skutek tego nie osiągnęli wiele, być może nie osiągnęli jeszcze niczego. W konsekwencji posiadają niewiele.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejnym krokiem jest moment w którym osoby te mogłyby podjąć aktywność na „własny rachunek” aby zrobić pierwszy krok. Niestety, przyzwyczajonemu do działania mechanizmu wyparcia, który nie posiada wiedzy o jego działaniu bardzo ciężko jest się przełamać. W rezultacie osoby te wpadają w pogłębiający się wir niechęci i kolejnych odrzuceń.

W tym przypadku bezrobotny, który posiada właściwie mnóstwo czasu staje się najbardziej bezproduktywnym członkiem społeczeństwa. Niestety jest tak również patrząc na jego przyszłe aktywności. Zatrzymuje się w nim niemal całkowicie chęć podjęcia  jakiejkolwiek inicjatywy – zaczyna oczekiwać.

Jak się bronić

Warto podjąć kroki dzięki którym moglibyśmy obronić się przed działaniem mechanizmu wyparcia. Oczywiście im lepiej zrozumiemy jego istotę, tym nasza „walka” z nim będzie bardziej efektywna. Musimy wszak zapamiętać, że skoro odcinamy się od tego mechanizmu tracimy również ochronę którą on nam daje.

Jednego możecie być pewni – warto.

Zacząć powinniśmy od tego, co najprostsze. Koniec z odkładaniem czegokolwiek na później. Jeśli masz jakiś ciekawy pomysł, zastanów się już w tym momencie jak można by go wykorzystać. Nie pozwól sobie na stratę kolejnej już w życiu szansy.

Jeśli masz wizję, która wygląda bardzo ciekawie, nie odkładaj jej realizacji na później. Poświęć trochę energii na to, aby rozpocząć jej wdrażanie już w tym momencie.

Pierwsze przełamanie jest zwykle najtrudniejsze. Kolejne będą przychodziły już łatwiej. Pamiętaj – od tego momentu wziąłeś życie we własne ręce tak w 100%. Musisz także odpowiadać za swoje czyny, zatem bądź rozsądny.

Kubiak Krzysztof


Jedna odpowiedź do “Mechanizm wyparcia”

  1. Damian Słoński napisał(a):

    Czyli najważniejsza jest świadomość. Bez tego będziemy cały czas błądzić (w tym przypadku słowo to oznacza -- siedzieć na tyłku i nic nie robić).

    Ponadto ludzi paraliżuje strach. A jeszcze gorszy jest strach przed „wyśmianiem” przez znajomych czy rodzinę. Przez to ludzie często rezygnują…
    Damian Słoński ostatnio opublikował…Po Totalnej Metamorfozie i z nowym 30-dniowym wyzwaniemMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge