Minimalizm to nie lenistwo - my-motivator.pl Minimalizm to nie lenistwo - my-motivator.pl my-motivator.pl
Ta droga to minimalizm
Minimalizm to nie lenistwo
Lipiec 26, 2013


Wpis ten powstał wczoraj w nawiązaniu do komentarza który pojawił się na blogu. Wywołany do tablicy przez kolegę przedstawiającego się jako @Frojd pragnę wyjaśnić mój punkt widzenia na temat minimalizmu.

Co to takiego minimalizm

Minimalizmem dla mnie jest przystosowanie się do życia prostego, ale nie leniwego, a intensywnego. Idealnym przykładem minimalisty którego drogą chciałbym (jednak z pewnymi zmianami ;-) ) podążać był Sokrates. Potrafił on zrezygnować z wielu nieprzydatnych „elementów życia” aby skoncentrować się na twórczym myśleniu i rozwoju swojej filozofii.

Zatem minimalizmem jest podejście proste i rzeczowe. Jeśli chcesz być dobry w konkretnej dziedzinie nie musisz być gwiazdą w pozostałych. Przecież to proste i łatwe.

Minimalizm a hedonizm

Czy jednak minimalizm i hedonizm który zarzucił mi @Frojd nie mogą ze sobą współistnieć? W mojej teorii – jak najbardziej mogą, a nawet powinny. Podobnie jak minimalistycznych, tak i hedonistycznych nurtów w filozofii jest wiele. Od tych skrajnych, które z racji swej natury zwykle odrzucam, poprzez przystępne do implementacji, a na łagodnych kończąc. Myślę że ten unormowany minimalizm i hedonizm można zatem ze sobą połączyć.

https://farm1.staticflickr.com/30/53819053_fd19680e82_o.jpg

https://farm1.staticflickr.com/30/53819053_fd19680e82_o.jpg

Hedonizm – jako filozofia zakładająca dążenie do szczęścia nie wyklucza się przecież z głównym celem minimalizmu. Ba! Są one ze sobą zbieżne. Przecież minimalizmem również staramy się osiągnąć szczęście. Różne mogą być zatem drogi niezbędne do przebycia w celu zdobycia wspominanego szczęścia.

Nie uważam jednak abym myślał w kategoriach skrajnego hedonizmu (materialnego), który zarzucił mi @Frojd.

Lenistwo to coś innego niż minimalizm

„Tylko wydajność, wydajność, efektywność, efektywność, pościg za czasem i kasą.” – to zdanie żywcem skopiowane z wspomnianego komentarza. O czym mam zatem pisać, drogi kolego? O lenistwie, braku zaangażowania? Braku chęci? O tym co zrobić aby się nie narobić?

Dziwne. Miałem zawsze takie wrażenie, że osoby szukające motywacji nie myślą o zwolnieniu, zmniejszeniu efektywności. Tematyka mojego bloga jest prosta i związana bezpośrednio z moimi zainteresowaniami – staram się wycisnąć głównie z siebie tyle ile tylko potrafię. Robię to dlatego, że mam przed sobą jasny cel do którego zmierzam. Każdy dzień jest krokiem na tej drodze.

https://farm1.staticflickr.com/67/186631337_af1b278b58_o.jpg

https://farm1.staticflickr.com/67/186631337_af1b278b58_o.jpg

Nie zamierzam zachęcać ludzi do tego, aby usiedli wygodnie w fotelu i otwarli wieczorem piwko. Przyjemności tego typu są oczywiście niezbędne. Nie uważam jednak, że należy kogokolwiek do nich zachęcać. Tego „lenistwa” mamy w sobie aż nadmiar.

Treści bloga a minimalizm

Chciałbym jeszcze na chwilę wrócić do nauki języków. Doskonale wiesz, że w dzisiejszych czasach ich znajomość jest czymś niezbędnym. Dlaczego zatem nie chcesz, abym dzielił się z innymi metodą którą udało mi się opanować język obcy w przeciągu roku? Nikomu nie wmawiam, że osiągnie to bez zaangażowania. Przedstawiam tylko kilka narzędzi, które mogą mu to ułatwić. Moim zdaniem zastosowanie tej ścieżki to właśnie minimalizm. nie trać czasu na głupoty – osiągnij to czego pragniesz i potrzebujesz. Naucz się języka.

Uzasadnij zatem dlaczego Ci to przeszkadza?

Podobny zarzut wystosowałeś w kwestii aplikacji mobilnych które opisuję. Przepraszam, ale staram się wybierać te aplikacje które są naprawdę przydatne. Są to zawsze darmowe wersje. Uważasz, że posiadanie smartphone to hedonizm materialny? Dlaczego zatem używasz komputera, internetu?

Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge