Motywacja czy determinacja? Motywacja czy determinacja? my-motivator.pl
Motywacja czy determinacja?
Czerwiec 7, 2013


determinacja

Motywacja to to samo co determinacja? Nie. Ale tych słów nie można jednoznacznie odróżnić.

W teorii

Zacznijmy zatem od czysto teoretycznego podejścia, czyli definicji. Zaprezentowane poniżej pochodzą ze Słownika Języka Polskiego PWN:

motywacja

  1. «to, co powoduje podjęcie jakichś działań lub decyzji»
  2. «uzasadnienie czyichś działań lub decyzji»

determinacja

  1. «zdecydowanie w dążeniu do celu pomimo trudności»
  2. «ostateczne określenie czegoś przez jakiś czynnik lub zespół czynników»
  3. log. «dodanie jakiejś cechy do pojęcia ogólnego, wskutek czego treść tego pojęcia zostaje wzbogacona, zakres zaś zawężony»

Podsumujmy więc ten teoretyczny wstęp. Motywacja powoduje, że coś chcemy i uzasadnia nasze działania w celu osiągnięcia tego kierunku. Determinacja jest siłą dążenia do tego czegoś.

Motywacja, a determinacja wg trenerów NLP i psychologów

Artur Król:

Na czym polega różnica?

Motywacja o której piszę, to stan nakręcenia i chęci do działania. Jest niewątpliwie przyjemna, ale kończy się razem z nakręceniem.

Determinacja jest czymś innym. Determinacja to stan który pojawia się, gdy wiesz, że może Ci się nie udać, może wręcz przewidujesz, że Ci się nie uda, ale i tak próbujesz. I tak działasz i robisz to co możesz. Determinacja to stan umysłu Spartan pod Termopilami, stan umysłu Polaków walczących pod Wizną przeciwko około 60-krotnie liczniejszemu wrogowi, czy nielicznej i biednej kolonii w Nowej Anglii, buntującej się przeciwko Koronie Brytyjskiej.

Determinacja jest właśnie tym, co daje realne efekty w życiu. Bo czy to się komuś podoba czy nie – miejscami będzie ciężko. Miejscami będą problemy. Uciekanie przed nimi w pozytywne myślenie da tylko tyle, że nie będziesz przygotowany na problemy, kiedy już się pojawią.

97951-priyanka-performing-difficult-task,

Może więc powinienem szybko zmienić nazwę portalu na my-determinator.pl?  Troszeczkę inaczej rozróżnia te pojęcia Elżbieta Kalinowska:

Motywacja to początek, pragnienie wynikające z wyobrażenia celu. Pytam „czy chcę tego, czy mi się podoba i jeśli tak, to robię”. Jak mi się odechce, albo nie przybliżam się do celu, znowu pytam się siebie „czy chcę tego, czy mi się podoba” – to wymaga tworzenia wizji celu itp.Determinacja rodzi się z podjętej decyzji, że się będzie coś robić – nie ważne na czym ta decyzja została zbudowana. To jest działanie bez pytania siebie o to czy mi się chce, czy mi się podoba. Nie trzeba przywoływać wizji celu, tylko odwołać się do tego „robię i już”.

Na zakończenie tej części zaproponuję jeszcze jedną interpretacje Radosława Kowalczyka:

Motywacja – podoba mi się definicja (albo Tracy, albo Nikodem Marszałek)
Motyw i Akcja
Mam motyw podejmuje akcje!A determinacja bardziej mi się kojarzy z pożądaniem:
Stanem takim jak miłość gdy nie jesz bo myślisz o niej, nie śpisz bo myślisz o niej, i chcesz ją mieć! I „w nocy kiedy wszyscy śpią, ja nie śpię kombinując jak być z nią” – tu cytat za Golec Okriestra. Determinacja według mnie to tez upór w dążeniu do celu, czasem wbrew logice.

Jak pewnie sami zauważyliście, granica pomiędzy  motywacją, a determinacją jest dość płynna i rozumiana na wiele różnych sposobów. Kiedyś na jednym z forów internetowych znalazłem ciekawą dyskusję na ten temat. Bardzo spodobała mi się tam opinia jednej osoby, która zauważyła, że:

Determinacja „jest” ale bez motywacji może się wyczerpać. Dlatego motywacja jest niezbędna, aby tą determinację podtrzymać.

Moja interpretacja tej płynnej granicy postawionej pomiędzy motywacją i determinacją jest syntezą tej zaprezentowanej przez Adama Króla i przedstawionego wyżej twierdzenia. Czy bez odpowiedniej motywacji, wystarczyło by Spartanom pod Termopilami determinacji (sił i ochoty) do walki?

 

Źródło grafiki tytułowej: www.bestbrandspr.pl
Źródło grafiki z tekstu: img.india-forums.com
Źródła: http://sjp.pwn.plhttp://www.goldenline.pl,

P.S. Inspiracją do napisania tego artykułu był temat odnaleziony na portalu Goldenline: „Motywacja, a Determinacja”

Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge