Motywacja, a sportowcy. Polska vs. zagranica. - my-motivator.pl Motywacja, a sportowcy. Polska vs. zagranica. - my-motivator.pl my-motivator.pl
Sportowiec zmotywowany
Motywacja, a sportowcy. Polska vs. zagranica.
Wrzesień 10, 2014


Zastanawialiście się kiedyś dlaczego jeden sportowiec wygrywa, a drugi wiecznie zajmuje miejsca około 30? Dlaczego jeden gra w Realu Madryt, a drugi w 3 ligowym klubie z nad Wisły? Jeśli nie, chyba nadchodzi pora, abyśmy się nad tym teraz zastanowili.

Wiara w siebie czyni cuda

Zdecydowanie powinniśmy zacząć od wiary we własne możliwości. W większości książek traktujących o znanych sportowcach (na przykład ich biografiach) bardzo mocno podkreślane jest zaangażowanie i chęć osiągania celów. Większość osób, czytając te słowa w myślach odpowiada sobie, nie dałbym rady. I pewnie tak właśnie by było, ponieważ ludzie z reguły nie potrafią stawiać czoła przeciwnością. Są jednak od tego wyjątki, o czym  warto pamiętać.

Tym co motywuje młodego chłopaka do osiągania rzeczy na pierwszy rzut oka niemożliwych, wcale nie są warunki treningowe. Zdecydowanie nie są! Tysiące przykładów jasno pokazuje, że to na co w większości przypadków powołują się Ci z miejsca 30 nie ma potwierdzenia w rzeczywistości i jest tylko kolejną łatwą wymówką.

Z przyjemnością słuchamy historii o Szymonie Ziółkowskim, który chcąc realizować swoje marzenia musiał wyrywać zielsko przed treningiem, czy Zbigniewie Bródce, który zdobył mistrzostwo olimpijskie w czasie, gdy w całym kraju nie ma nawet jednego odpowiedniego toru. Zastanówmy się jednak, dlaczego tak się stało.

Co ich motywowało i dlaczego im się udało?

Po pierwsze określili sobie jasno cel. Chcieli być najlepsi i tysiące takich osób codziennie podejmuje treningi. Ciągle jednak rozróżniamy tych gorszych i lepszych. Różnica, choć banalna, często pozostaje niezauważona, a jest nią wytrwałość. Nie sztuką jest coś zacząć. Ba – nie sztuka kontynuować to przez 100 dni. Sztuką jest tak kierować całym swoim życiem, aby ciągle mimo porażek nie zapominać, gdzie leży nasz cel. I tutaj niestety pojawiają się ogromne przeszkody.

Rozwój technologiczny i ekonomiczny powinny to z zasady ułatwić. Większa dostępność boisk, trenerów, szkółek powinna ułatwić z założenia trudne zadanie jakim jest zostanie czołowym sportowcem świata. Niestety brakuje w tych szkółkach najważniejszego – treningu i przygotowania mentalnego. Nie można wierzyć w to, że trener przygotuje młodych chłopaków do tworzenia dalekich planów i ich realizacji, bo z całym szacunkiem nie ma o tym żadnego pojęcia. Wierzymy jednak w to, że zapisanie chłopca do szkółki piłkarskiej uczyni z niego geniusza i sami mu to wmawiamy. A to po prostu tak nie działa, czego przykładem są…

Łyżka dziegciu – orły Nawałki

Chyba nie byłbym sobą, gdybym w jakikolwiek sposób przy tej okazji nie nawiązał do reprezentacji polski w piłce nożnej. Wiecie, że jestem zapalonym kibicem i obejrzenie meczu sprawia mi ogromną przyjemność (na stadionie tym większą :) ). Jednak oglądając nasze polskie rozgrywki, czy mecze kadry, czasami chce mi się płakać. Dlaczego podczas meczu ligowego w większości przypadków biega 6 zawodników, a pozostałych 16 stoi i patrzy się na to co robią pozostali?

Czy tak trudno przygotować się do 90 minut wysiłku? Zdecydowanie nie. Widać to choćby po amatorskich drużynach, z którymi różnie wiedzie się polskim gwiazdom. Codzienny trening fizyczny, pozwoli na przygotowanie KAŻDEGO chłopaka do 90 minut gry w piłkę. Nasze gwiazdy bywają jednak zmęczone już po 60 minutach. Jak to uzasadnić? Tylko lenistwem.

Niestety, ale z niewolnika nie ma pracownika. Stare porzekadło ma w sobie niestety ogrom prawdy. Motywacja i chęć do pracy u większości zawodników jest tak słaba, że prosta kalkulacja: kontrakt wystarcza na fajne życie i nowy samochód, zabija wszelkie chęci do walki i podejmowania codziennych trudów. Niestety ale mentalność ma tutaj niebagatelne znaczenie, a w większości piłkarze nie zdążą nabyć solidnego wykształcenia, przed swoimi pierwszymi poważnymi kontraktami. To niestety skutkuje tym, że tylko małe grono z nich potrafi swoje ambicje zamieniać na umiejętności i każdego dnia znajdować chęci i siłę do stawania się lepszym.

Niby to takie proste, ale strasznie skomplikowane…

Grafika pochodzi z serwisu Pixabay.

Kubiak Krzysztof


20 odpowiedzi na “Motywacja, a sportowcy. Polska vs. zagranica.”

 1. Tomasz Tomaszewski napisał(a):

  Mi się akurat obecna reprezentacja całkiem podoba. Wnioski wyciągnięte z ostatnich meczy są takie, że obecnie mamy całkiem niezłe szansę by zbudować drużynę. Mamy co najmniej dwóch napastników potrafiących strzelać gole, mamy rozgrywającego (choć nie na pełen etat, Sebastiana Milę), mamy jednego ryzykanta, który nie boi się odważnych decyzji(Kamil Grosicki) i mamy obronę (zwłaszcza Glik i bramkarze). Naprawdę wygląda to całkiem dobrze. Sęk w tym, że nadal nie mamy jednego: zgrania. Mam jednak nadzieję, że uda się to nadrobić w najbliższym czasie i wreszcie zobaczymy nasza reprezentacje na MŚ i ME poza grupą :)

 2. Majka napisał(a):

  Świetny artykuł. Motywacja w życiu to podstawa -- a wiara w siebie, nigdy nie może zaniknąć.
  Majka ostatnio opublikował…Nasiona chia -- odchudzajÄ… i walczÄ… z cholesterolem!My Profile

 3. Sufitowa napisał(a):

  W sporcie potrzeba bardzo dużo samozaparcia. Motywacja musi wynikać zawsze z chęci samorozwoju bo jak pojawiają się inne czynniki, to wszystko zaczyna się walić. Każde płatne zajęcie nieważne jak przez nas lubiane staje się pracą. A praca potrafi człowieka wypalić.

 4. Dawid Michalak napisał(a):

  W nawiązaniu do ostatniej części Twojego wpisu, to chyba jednak trochę się zmotywowali nasi kopacze (może po lekturze Twojego bloga :) ). Pozdrawiam!

 5. Marysia napisał(a):

  w sporcie jeszcze pomimo wszystko potrzeba talentu! bez niego żmudna i ciężka praca tak naprawę nie daje większych efektów. No i wychowanie. Jeśli nie zaczeliśmy jak miało sie 5 lat,to teraz trzeba pokutoać.
  Marysia ostatnio opublikował…DiabeteeMy Profile

 6. Kala napisał(a):

  Tak czy siak wszystko idzie w raczej dobrym kierunku. Kilka lat temu nie mogliśmy się pochwalić tak wspaniałymi sukcesami jak teraz. Wiele osób narzeka na budowanie b. drogich orlików…a bez nich, gdzie Ci młodzi mają się uczyć, ćwiczyć i trenować?
  Kala ostatnio opublikował…Zielona kawa pomoże Ci się odchudzić!My Profile

 7. grzegorzdrach napisał(a):

  Myślę, że z psychologią w sporcie jest w Polsce coraz lepiej. Wszak wszyscy pamiętamy Adama Małysza, który wcale nie ukrywał, że współpracuje z trenerem/psychologiem, który pomógł mu osiągać sukcesy.

 8. Johan napisał(a):

  Zgadzam sie z czescia przedmowcow, bez talentu i wiara w siebie niewiele pomoze. Czy wiara w siebie pomoze pigmejowi zagrac w NBA? Watpliwe. A np.Masajowi -- predzej. Geny, predyspozycje fizyczne -- i dopiero tu wchodza w gre takie rzeczy jak charakter czy wiara w siebie.

 9. Seth napisał(a):

  Motywacja jest bardzo ważna, szalenie ważna
  Seth ostatnio opublikował…Atrakcje w wysokiej jakości hotelach – spa i zjazd na nartachMy Profile

 10. robertwrobel napisał(a):

  motywacja od niej bardzo dużo zależy i to generalnie my możemy nad tym zapanować, samo powinniśmy wyznaczać sobie cel i do niego dążyć. Motywacja wtedy będzie zdecydowanie większa. Opłaca się robić coś dla siebie. Ważne jest by nie tracić motywacji, bo wtedy wszystko legnie w gruzach.

 11. Roman napisał(a):

  Wiara wiarą, ale przecież bez talentu to do Realu się nikt nie dostanie :-) Bez przesady ;-) Samą wiarą to można właśnie grać w polskiej lidze.

  • Kubiak Krzysztof napisał(a):

   No to się nie zgodzimy :) Nie wierzę, że jedynym polakiem który może grać w Monachium jest Lewandowski. Nie uważasz, że rozpoznanie takiego talentu w tak młodym wieku jest niemal niemożliwe???

 12. robert-wrobel napisał(a):

  Witajcie. Motywacja to podstawa.Bez motywacji nie da się prawie nic osiągnąć, czy to w sporcie czy w normalnym życiu. Artykuł pięknie nam o tym opowiada. W sporcie jest to najbardziej widoczne. To dzięki wierze w siebie sportowcy są w stanie osiągnąć tak wiele. Widać to po naszych siatkarzach w tegorocznych mistrzostwach świata ;)
  robert-wrobel ostatnio opublikował…Atrakcyjne mieszkania w Warszawie od dewelopera APM DevelopmentMy Profile

 13. outlet napisał(a):

  A ja uważam, że nie tylko motywacja i praca sprawiają, że jedni są lepsi drudzy gorsi. Można powiedzieć, że talent także ma tu swój udział no i oczywiście to czy lubimy to co robimy czy nie. Bo nie czarujmy się oglądałam ten program o cristiano co go poddawali badaniom i testom. To nie jest tylko trening, to jest też talent. Niestety niektórzy chcą się starać, udoskonalać i ćwiczą, inni no cóż sądzą, że i tak już coś osiągneli więc po co więcej.
  outlet ostatnio opublikował…Wiadomość ze strony głównej sklepuMy Profile

  • Kubiak Krzysztof napisał(a):

   Także oglądałem ten program ale… czy to nie jest tak, że autorzy chcieli czegoś dowieść więc dowiedli? Chcieli udowodnić, że CR jest lepszy niż inni dzięki innym genom i łatwo było to udowodnić. Znając anatomię i itd. można łatwo znaleźć różnice pomiędzy ludźmi. Nie ma dwóch identycznych. A o ile lepiej sprzedaje się ten, który jest wyjątkowy i inny niż pozostali?

 14. Alicja napisał(a):

  Moim zdaniem jeśli chcemy osiągnąć sukces w sporcie musimy poświęcić mu się w pełni. Pracować solidnie na treningach, ale również trzymać dietę w domu. To ciągła i nieustająca praca, którą nie każdy wytrzymuje, stąd moim zdaniem różnica w tym, że jeden odnosi sukces, a drugi poddaje się już na starcie i umiejętności wystarcza mu tylko na tyle, aby grać w klubach z niższych lig. Do tego oczywiście dochodzi jeszcze kilkanaście innych czynników jak talent czy wiedza teoretyczna, naukowa.
  Alicja ostatnio opublikował…Filtry do olejuMy Profile

 15. BKD Home napisał(a):

  Nasza polska liga jest quasi profesjonalna. Dlaczego tak sądzę? Bo zarabiają pieniądze i to nie małe, ale ich przygotowanie jest prawie amatorskie do meczu. I to widać jak który spróbuje wyjechać na zachód.

  • Kubiak Krzysztof napisał(a):

   Nie wypada się z Tobą nie zgodzić :) Przy czym nie warto wypominać tych pieniędzy. Gdybyśmy nie chodzili na mecze, nie byłoby sponsorów, nie byłoby tych wypłat itd… Rynek kształtuje potrzebę, a że niektórzy idąc po najniższej linii oporu się na tym rynku odnajdują to już inna sprawa.

 16. Libetias napisał(a):

  Ja uważam, że to coś więcej niż motywacja. Według mnie to bardziej determinacja i poświęcenie się jednej sprawie -- nie jestem fanem sportu, jednak domyślam się, że bycie najlepszym na świecie wymaga poświęcenia całego życia (zwłaszcza dzisiaj, gdy jest ogromna konkurencja).
  Mam wrażenie, że dzisiaj niektórzy ludzie chcieliby być jak Cristiano Ronaldo, czy też Leo Messi. Jednak nie chce im się zrobić nawet 1/10 tego co oni zrobili. A sukces wymaga działania i oddania się mu.
  Libetias ostatnio opublikował…Jak być szczęśliwym człowiekiem? -- Oprzyj to na 8 filarach!My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge