Na kabaretowo - Bohdan Smoleń - my-motivator.pl Na kabaretowo - Bohdan Smoleń - my-motivator.pl my-motivator.pl
Edzio listonosz - Bohdan Smoleń w serialu Świat według Kiepskich
Na kabaretowo – Bohdan Smoleń
Wrzesień 27, 2013


Nie tylko wielkimi biznesami człowiek żyje. Wspaniałe dowody sukcesów znaleźć można również na scenie teatralnej czy kabaretowej. Dzisiejszy wpis poświęcony będzie zatem Bohdanowi Smoleniowi.

Bohdan Smoleń – biografia w skrócie

Urodził się w 1947 rooku w Bielsku (dziś powinniśmy już chyba powiedzieć w Bielsku Białej, które to miasta połączyły się 4 lata po jego narodzinach). Jako dorosły satyryk występował w słynnym za czasów PRL poznańskim kabarecie „Tey”.

Karierę rozpoczął jednak w  krakowskim kabarecie Pod Budą którego był założycielem. Później, za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i wspólnie występowali przez 7 lat.  Ciekawym epizodem w jego interesującej karierze są występy w serialu „Świat według Kiepskich”.

Bohdan Smoleń w 2012

Bohdan Smoleń w 2012

Poza kabaretową sceną pojawiał się także w filmach i innych serialach. Udzielił także głosu w dubbingu do 7 krasnoludków ;-) i nagrał kilka płyt z muzyką kabaretową.

Trochę cytatów, nie tylko motywujących

Smoleń w swoich występach używa wielu zabawnych sformułowań i porównań. Nie dziwne zatem, że jest autorem wielu cytatów. Aby nie przesadzać, tylko kilka ;-)

A oglądałaś Czterech pancernych? Jakbyśmy dwa takie czołgi mieli, to byśmy se sami tę wojnę wygrali.

I o historii (jeden z moich ulubionych idealnie pasujący na rozmowy z pseudo historykami):

A ty se historią mordy nie wycieraj!

Coś z humorem:

A w gazecie napisali, że zginął pudel podpalany. Aaa… jakby mnie tak podpalali, też bym uciekł.

I o przemianach ustrojowych ;-)

Mówię ci, tak się porąbało…. Z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować. A to wszystko jedno, z której strony spadnie, z tej, czy z tamtej. Tak samo boli. Bomba jest bomba.

i następny:

Oż ty cholero jasna, ty zgago pieruńska, by cię szlag trafił! Musiałaś się ujawniać? Musiałaś? Oż, taki karabin mi zabrali. Ile to by spraw rozwiązało. A co ja mam tymi kulkami rzucać teraz? Kulomiot jestem czy co? A dziadkowi granat też wzięli. A nie wiem czemu… on był tylko zaczepny. Dziadek rzucał i od razu wiedział, jakie wojsko idzie. A teraz kto mu powie? Wszystko tajemnica.

A tutaj program, w którym użyto większości z powyższych cytatów ;-)

Kubiak Krzysztof


2 odpowiedzi na “Na kabaretowo – Bohdan Smoleń”

  1. Tomek Biskup napisał(a):

    Część z utworów z jego płyt kabaretowych była niestety puszczana w programach disco-polo, ale domyślam się, że ze strony Smolenia to była konieczność, a nie świadoma decyzja artystyczna;)
    Tomek Biskup ostatnio opublikował…Duch psaMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge