Nawyk nauki - SuperMemo przez 1149 dni Nawyk nauki - SuperMemo przez 1149 dni my-motivator.pl
Screen z SuperMemo 98
Nawyk nauki – 1149 dni nauki
Sierpień 23, 2014


Dość dawno nie pisałem na blogu, ze względu na kolejną falę zadań i notoryczny brak czasu. W tym czasie udało mi się jednak zgromadzić trochę materiału, który będę Wam chciał przekazać w najbliższym czasie. Dziś napiszę więc po raz kolejny o nauce słówek, oraz o całkiem niezłym stażu który udało mi się osiągnąć w dziedzinie wykonywania codziennych powtórek.

Uczę się już 1149 dni!

Tak. Brzmi to naprawdę fantastycznie i pewnie gdy rozpoczynałem swoją przygodę z SuperMemo nawet przez chwilę nie miałem w głowie tak dużych liczb. One są naprawdę fantastyczne! W momencie gdy robiłem te screeny przerobiłem akurat 30 000 słówek w programie Advanced English. Dziś te liczby były by jeszcze większe, bo jak pewnie sami zauważyliście screeny zrobiłem już 1 lipca 2014 roku. Jest to więc już 1249 dni :) 3 i pół roku!

Sreen z Advenced English

Ile łącznie słówek poznałem z SuperMemo?

Te liczby mogą pewnie przerażać. Jest to więc ponad 34 000 słówek angielskich, choć tutaj warto zauważyć, że w programie zdarzają się słowa, które są powtórzone. Ma to miejsce np. gdy autorzy chcieli przedstawić nam odrobinę inne znaczenie danego słowa lub  jego synonim. Pewnie również ze względu na ogrom bazy, nie udało się uchronić pewnych błędów i jakieś duplikaty (lub pośrednie ich formy) musiały się przedostać do finalnej wersji produktu.

Poza tą grupą przerobiłem również niemałą bazę hiszpańskich słówek w najnowszej wersji SuperMemo UX i na Androidzie. W procesie nauki mam ich już ponad 20 000…

Taki dzień jak dziś, kiedy mogę pochwalić się swoim osiągnięciem jest naprawdę cudowny ;-)

Czy było warto?

Pewnie niejedna osoba zapytałaby mnie czy było warto (czy warto) poświęcić tyle czasu na wykonywanie powtórek i kolejnych ćwiczeń z SuperMemo. Odpowiedź byłaby jednak szalenie krótka i wyjaśniająca wszystko. BEZWZGLĘDNIE WARTO. Ten system po prostu działa, a ciągłe rotacje w zapamiętywanym materiale wpływają na poziom naszej retencji w magiczny sposób.

Naprawdę wielkie słowa uznania należą się autorowi metody SuperMemo doktorowi Piotrowi Woźniakowi. Bez takich ludzi, którzy swoim zakręceniem zmieniają świat nasze życie byłoby nudne. Fantastyczny to dzień, kiedy sięgnąłem na półkę po stary i nieużywany program, który w dużej mierze odmienił moje życie. Codzienne powtórki z SuperMemo to teraz styl życia. Jak sen i śniadanie! ;-)

 

Kubiak Krzysztof


9 odpowiedzi na “Nawyk nauki – 1149 dni nauki”

 1. Adam napisał(a):

  Ile tak mniej więcej przeznaczałeś dziennie na naukę angielskiego tzn. czytanie e-booków, supermemo itp?

 2. Adam napisał(a):

  Witam ;)

  Bardzo zmotywowała mnie Twoja historia i sam postanowiłem nauczyć się angielskiego ;) w podobny sposób. Wiem ze w czytaniu osiągnąłeś biegłość; a chciałbym dowiedzieć się jak jest z mówieniem? Zależy mi aby nauczyć sie mówić po angielsku i zastanawiam się czy będę potrzebował do tego kursu stacjonarnego. Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Kubiak Krzysztof napisał(a):

   Co się tyczy mówienia -- tutaj akurat miałem początkowo największe problemy, ale zdecydowałem się zaryzykować, a to mi się w sumie bardzo opłaciło. 2 stopień studiów (mgr) robiłem na kierunku prowadzonym w języku angielskim. Ciągły kontakt z obcokrajowcami, z prowadzącymi zajęcia, na warsztatach itd. pozwoliły mi przełamać barierę.
   Jedyny problem jaki pozostał to rozmowa telefoniczna :) I tak naprawdę nie mam pomysłu jak sobie z tym poradzić. Wiem, że to brzmi dziwnie, ale tak właśnie jest.

 3. jaroslawkochanski napisał(a):

  Moim zdaniem nie ważne jak, ważne aby się nauczyć. Każdy z nas jest inny i inny sposób nauki zachęca go do dzialania. Jesli Tobie ten odpowiadał to super -- łączyłeś pewnie przyjemne z pożytecznym. A języki warto znać

 4. Kacper napisał(a):

  Od dwóch dni już szukam jakiegoś interesującego programu związanego z powtarzaniem słówek, zastanawiałem się też nad audiobookami nie wiem czy nie będą w tym aspekcie lepsze, chociaż uniemożliwiają samodzielną powtórkę i kontakt wzrokowy, a ja akurat jestem wzrokowcem. Na pewno wypróbuję Twoją metodę i podzielę się własnymi przemyśleniami z SuperMemo.
  Kacper ostatnio opublikował…Klapki na basen dla dzieciMy Profile

  • Kubiak Krzysztof napisał(a):

   Silnie zachęcam -- niezmiernie ważna będzie jednak cierpliwość i wytrwałość. Wyrobienie w sobie nawyku ciągłych powtórek to klucz do sukcesu w tej materii. Szczególnie na początku warto układać sobie dzień pod SuperMemo. Dopiero później myśleć o innych obowiązkach. I nigdy nie odkładać zajęć z SM na później! :-)
   Rad by było na tyle :)

 5. Monika napisał(a):

  Fantastyczny wpis :) Sprawia, że mam ochotę wrócić do regularnej nauki z SuperMemo, którą niestety jakiś czas temu zarzuciłam. Brawo!

 6. Libetias napisał(a):

  Brawo :) Na serio jestem pod wrażeniem ;) Ja próbowałem wielokrotnie różnych systemów do powtórki słówek, jednak do mnie jakoś nie przemawiały. Niby poznawałem nowe słówka, jednak to nie było to czego oczekiwałem.
  Ostatnio jednak zapisałem się na darmowy kurs Katarzyny Szafranowskiej i opisana tam metoda bardzo mi się spodobała ;) Chociaż zastanawiam się teraz nad uzupełnieniem jej jakimś systemem do powtórek. Być może użyję SupreMemo, chociaż mam konto na etutor i tamta platforma bardzo mi się spodobała ;)
  Libetias ostatnio opublikował…O czym można pisać na blogu -- 7 przykładów + 3 zasadyMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge