Nelson Mandela - my-motivator.pl Nelson Mandela - my-motivator.pl my-motivator.pl
Nelson Mandela na tle flagi RPA
Nelson Mandela
Wrzesień 6, 2013


Nelson Mandela znany przez wszystkich, niestety zwykle tylko z nazwiska. Większość osób nie ma pojęcia, kim tak naprawdę był i co robił. Zatem dziś przybliżamy jego postać.

Nelson Mandela – sylwetka bohatera z RPA

Nelson Mandela urodził się w 1918 roku. Ciemnoskóry polityk i przywódca ruchu anty-apartheid (jednej z teorii głoszącej segregację rach i opartego na niej systemu politycznego panującego w RPA).  Był pierwszym członkiem swojej rodziny, który ukończył szkołę, a następnie udał się na studia prawnicze. Już wówczas zaangażował się w walkę na rzecz równouprawnienia czarnoskórych.

Spotkanie wielkich

Spotkanie wielkich

W roku 1960 został przywódcą zbrojnej organizacji ANC Umkhonto we Sizwe, co w naszym języku tłumaczyć można jako Włócznia Narodu. Ich działalność miała charakter sabotażowy w walce z apartheidem. Już dwa lata później Nelson został aresztowany za działalność na szkodę państwa i zdradę stanu. Za te czyny mógł otrzymać nawet karę pozbawienia wolności, jednak sąd skazał go w 1964 roku na dożywocie. Mimo możliwości opuszczenia więzienia i skorzystania z warunkowego zwolnienia w 1985 roku – odmówił. Uwolniony został dopiero w 1990 roku pod wpływem działalności organizacji ANC oraz międzynarodowych nacisków.

Po opuszczeniu więzienia

Po opuszczeniu więzienia Nelson Mandela stanął na czele ANC – tym razem całej organizacji, a w 1992 roku mieszkańcy RPA w referendum opowiedzieli się za likwidacją apartheidu za co część zasług można przypisać właśnie jemu. Od 1994 roku pełnił funkcję głowy państwa i pomógł w zmianie systemu politycznego (był pierwszym czarnoskórym prezydentem w Republice Południowej Afryki). Prędzej, bo w 1993 roku otrzymał pokojową Nagrodę Nobla.

Co interesujące, Nelson Mandela posiadał dobre stosunki z Fidelem Castro i Muammarem al-Kadafim, których uważał za swoich przyjaciół w walce o wolność. Zawsze pozytywnie wypowiadał się również o Che – Erneście Guevarze – kolejnej kontrowersyjnej postaci.

Nelson Mandela 2008

Nelson Mandela 2008

Stworzył organizację pomagającą dzieciom chorującym na AIDS, która dziś opiekuje się niemal 10 tysiącami zakażonych maluchów. Pomagał również w rozwiązywaniu konfliktów w innych krajach afrykańskich pełniąc rolę mediatora. W wieku 85 lat (2004 r.) wycofał się z życia publicznego i postanowił zająć się sprawami rodzinnymi.

Ciekawe cytaty

Nelson Mandela zawsze wierzył w wolność i równouprawnienie. Na fali tej wiary i dążeń udało mu się dotrzeć do celu. Wiedział, że aby go zrozumieć musi zauważyć poprawę, dlatego mówił:

Aby odkryć, jakie zmiany zaszły w tobie, najlepiej wróć do miejsca, które jest takie jak kiedyś.

Po wyjściu z więzienia pracował właściwie bez przerwy. Tłumaczył to w dość zabawny sposób:

Komuś, kto 27 lat przesiedział bezczynnie w więzieniu, prawdziwy odpoczynek się nie należy.

Mandela ze zdjęć

Mandela ze zdjęć

Zawsze uważał, że nauka języków obcych jest bardzo istotna. Wypowiedział kiedyś zdanie, które utkwiło w mojej pamięci:

Mówiąc do człowieka w języku, który rozumie, trafiasz do jego głowy. Mówiąc w jego własnym języku, trafiasz do jego serca

Motywacyjnie

Na zakończenie krótko i motywacyjnie:

Najbardziej boimy się nie tego, że jesteśmy do niczego.
Najbardziej boimy się tego, że jesteśmy potężni ponad miarę.
To nasza jasna – a nie ciemna – strona nas przeraża.
Zadajemy sobie pytanie, czy możemy być śmiali, błyskotliwi, piękni,
utalentowani i niezwykli.
A czyż właśnie tacy nie jesteśmy?

Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge