Podnosimy sobie samoocenę - my-motivator.pl Podnosimy sobie samoocenę - my-motivator.pl my-motivator.pl
Wiara w siebie
Podnosimy sobie samoocenę
Czerwiec 8, 2014


Nie od dziś wiadomo, że nasz naród bardzo skory do krytyki. Właściwie z każdej strony słyszymy narzekanie i nie trudno w takich warunkach o złapanie tzw. „doła”. Istnieją jednak sposoby, pozwalające w dość prosty sposób podnieść poziom naszej samooceny, co w rezultacie powinno skutkować lepszą jakością naszego życia!

Częściej się oceniajmy +1 do pewności siebie

Najprostszą metoda na podniesienie własnej samooceny jest częste dokonywanie jakiejkolwiek oceny ;-) Choć brzmi to na „pierwszy ogień” trochę bez sensu, po głębszym zastanowieniu wydaje się całkowicie uzasadnione.

Wyobraźmy sobie, że uczymy się słówek w jakimś obcym języku. Naturalnie, jak to każdy polak ma to w genach, oceniamy się ciągle krytycznie. No ale zaraz – przecież to słowo to ja już naprawdę znam. I własnie w tym momencie oceniamy się pozytywnie. Ciągłe kontynuowanie samooceny poprzez wykonywanie kolejnej porcji materiału pozwala nam coraz częściej spojrzeć na siebie z perspektywy zwycięzcy, czyli tej trochę bardziej „amerykańskiej”.

Oczywiście ta metoda nie odnosi się tylko do nauki języków obcych. Tutaj po prostu sprawdza się rewelacyjnie przy wszystkich tych „fiszkowych” systemach nauki, gdzie oceny musimy dokonywać samodzielnie, a nie robi tego np. mechanizm rozpoznawania wymowy.

Rzucajmy sobie wyzwania i podbijamy samoocenę

Wyzwanie, jak każdy doskonale wie, można sobie rzucić każdego dnia. Nie chodzi tutaj wcale o jakieś bardzo skomplikowane wymysły czy rywalizację. Wyzwaniem może być np. przeczytanie konkretnej ilości stron książki, zrozumienie algorytmu czy poznanie zasad  funkcjonowania jakiegoś serwisu. Nie jest to nic trudnego, ważne jednak, abyśmy przed wykonywaniem zadania wiedzieli po co je robimy. I ostrzegam – nie działa to wstecz. Dla ilustracji problemu, przedstawiam poniższy przykład.

Wyobraź sobie teraz, że chcesz przeczytać książkę. Jest to rozrywka i nic więcej. Wykorzystaj ją teraz do podniesienia własnej samooceny. Po prostu powiedz sobie przed czytaniem, że nie przerwiesz dopóki nie przewertujesz 50 stron. Pewnie zawsze tyle czytasz około 40 więc te 10? Nic nie stracisz. I tyle ;-) Wróć do rozrywki i kontroluj chwilami poziom swojego wyzwania. Tuż po jego realizacji poczujesz, że coś osiągnąłeś. I nie jest to tylko satysfakcja z przeczytania fajnego tytułu! Ponownie jednak podkreślam – wyzwanie musisz rzucić sobie przed rozpoczęciem czytania. Nie poczujesz tego samego, jeśli przy 49 stronie pomyślisz, że dorzucisz jedną i będzie to wyzwanie…

Rzucanie wyzwań jest znacznie prostsze od samooceny, ponieważ dziennie można realizować w ten sposób naprawdę sporą ilość zadań. Dodatkowym plusem jest to, że przy okazji wprowadzamy pewną organizację do naszego życia, która z całą pewnością pozytywnie wpłynie na nasz harmonogram dnia.

Cofajmy się do tego, co nam się udało

Ostatnim w tym wpisie omawianym elementem, który pomoże nam podnieść swoją samoocenę jest wyszukiwanie sukcesów. Cofnijmy się czasami w myślach do naszych udanych projektów, do tego z czego jesteśmy naprawdę dumni i porównajmy się szybko z otaczającymi nas ludźmi. Zauważmy, co udało nam się dokonać, a czego inni mogą nam tylko pozazdrościć. To naprawdę dobrze wpłynie na naszą samoocenę!

Może to być Twoja praca, uczelnia na którą się dostałeś (i wiesz co tam robisz) lub sportowe osiągniecie, którego pozazdroszczą Ci wszyscy znajomi.

W myśleniu tym z pewnością nie chodzi o to, aby się wywyższać. Nie musisz o tym z nikim rozmawiać! Chodzi tylko i wyłącznie o to, abyś to Ty poczuł się lepiej, zwiększył poziom pewności siebie. Dzięki temu będziesz bardziej świadomy swojej wartości i sukcesów. Musisz przecież wierzyć w to, że zawsze się uda!

Zdjęcie z nagłówka pochodzi z serwisu Pixabay
Kubiak Krzysztof


19 odpowiedzi na “Podnosimy sobie samoocenę”

 1. Gordon napisał(a):

  Uważa, że mylne ocenienie problemu z samooceną może wywołać odwrotny efeket. Zdaje się, że zła ocena samego siebie moze przynosić spustoszenie w naszej psychice, problem rodzi się gdy omylnie stwierdzimy mając problem z własną samooceną.

 2. Anna napisał(a):

  Bardzo ciekawy i fajny tekst :) motywacja jest niewatpliwie jedna z najwazniejszych cech do jakich powinnismy dazyc w zyciu!
  Anna ostatnio opublikował…OŚWIADCZENIE DYREKTORA ZARZĄDZAJĄCEGO DOTYCZĄCE NEGATYWNYCH OPINII NA TEMAT FUNKCJONOWANIA OŚRODKA NA FORACH INTERNETOWYCHMy Profile

 3. happy napisał(a):

  Świetne porady, bardzo zmotywował mnie ten artykuł. Faktycznie dobrą metodą jest czasem cofnąć się do tego co nam się udalo osiągnąć. Zaczęłam stosować tę metodę i zmieniłam trochę nastawienie do niektórych spraw. Dziękuję!

 4. Andi napisał(a):

  Spodobał mi się zwłaszcza ten pomysł z wyzwaniami. Bardzo inspirujący. Od dzisiaj będę musiał coś takiego wdrożyć w swoje życie. Nie wiem jeszcze jak, bo czasu jak zawsze mam mało, ale ponoć gdy się chce, to czas zawsze można zorganizować ;)

 5. Kamila napisał(a):

  Bardzo fajny, mega motywujący tekst. W sumie to masz rację; nie doceniamy się, a to jest właśnie największy błąd. Ja osobiście również zawsze zwracam uwagę tylko i wyłącznie na to, czego nie zrobiłam/nie nauczyłam. W sumie może czasem w końcu zacząć dostrzegać również te pozytywne cechy. Dziękuję za tekst, bardzo inspirujący :).

 6. Damian napisał(a):

  kiedy nowy wpis?
  Pozdrawiam
  Damian ostatnio opublikował…Pewne czterysta tysięcy dla FeyenoorduMy Profile

 7. Paweł Kowalski napisał(a):

  Da rade trzeba być zawsze dobrej myśli
  Paweł Kowalski ostatnio opublikował…2048 HACK ANDROID AND IOS CHEATMy Profile

 8. kaosz napisał(a):

  Ciekawe, pierwszy przykład mnie nie przekonał, bo znając siebie powiedziałbym „jesteś koleś zrobiłeś swoje, możesz iść leżeć”;) Ale faktycznie stawiając sobie wymagające(ale nie za bardzo) cele i je realizując można poczuć się pozytywniej. Wypróbuje. O ile nie zapomnę.
  kaosz ostatnio opublikował…„Bójki w polskich barach są najlepsze!”My Profile

 9. Zajrzałem na blog przypadkiem, ale widzę sporo interesujących artykułów. Będę zaglądał tutaj częściej!
  Wojciech Rudzki | spółka z o.o. ostatnio opublikował…Osobiste uprawnienia wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnościa co do wysokości dywidendyMy Profile

 10. Marek Masalski napisał(a):

  W przypadku mojej osoby, na samoocenę najlepiej wpływa liczba osiągniętych celów, stawianie sobie nowych oraz systematyczna praca nad rzeczami, które rozpocząłem.
  Marek Masalski ostatnio opublikował…Jakie koła do roweru? 26 czy 29 cali? A może 27,5?My Profile

 11. Taternik napisał(a):

  fajne, pozytywne wpisy, pozdrawiam!

 12. Maciej napisał(a):

  Każdego dnia trzeba pamiętać o naszych osiągnięciach, dużych i małych. A przede wszystkim -- nie przejmować się tym co mogą pomyśleć inni :)

 13. Tomasz napisał(a):

  Oj masz rację, że ważne jest samoocenianie. Wielkie dzięki za wskazówki, na pewno będę wdrażał…
  Tomasz ostatnio opublikował…Renta rodzinna – komu przysługuje, ile wynosi renta rodzinnaMy Profile

 14. Agata napisał(a):

  Ja od zawsze mam niską samo ocenę. Po przeczytaniu Twojego wpisu postaram się to zmienić.

  • Krystyna napisał(a):

   Nie dobrze, że masz niską samoocenę. Musisz więcej czasu poświęcać sobie i częściej być zadowoloną z tego co robisz, a wszystko się poprawi :)

 15. Grzegorz napisał(a):

  Dzięki wielkie za przydatne wskazówki. Ostatnio miałem z samooceną wyraźny problem. Fajnie piszesz na tym blogu i rób tak dalej. Mi na pewno już pomogłeś!
  Grzegorz ostatnio opublikował…Odwodnienia liniowe firmy BielbetMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge