Poszukiwanie szczęścia - my-motivator.pl Poszukiwanie szczęścia - my-motivator.pl my-motivator.pl
Poszukiwanie szczęścia
Poszukiwanie szczęścia
Sierpień 19, 2013


Odnalezienie szczęścia, to rzecz trudna. Warto jednak nakierować swoje życie w odpowiednią stronę i przeprowadzić poszukiwanie szczęścia – tego indywidualnego, twojego szczęścia.

Nikomu nie było łatwo

Poszukiwania szczęścia należą do najtrudniejszych wypraw naszego życia. Często zaangażowanie i poświęcenie na tej drodze jest ogromne. Bez potu i poświęcenie nic się jednak nie uda osiągnąć, zatem należy zapomnieć o zniechęceniu.

Wiele osób nigdy szczęścia jednak nie zazna. Brak zaangażowania, wizji, ambicji i wyobraźni stawia przed nimi granicę nie do przejścia. Mur, którego nie da się przebić ani przeskoczyć.
Aby nie stanąć za ów murem, należy dobrze poznać siebie. To, o czym mówią azjatyckie filozofie – sztuka poznania siebie – prowadzi do szczęścia i lepszej karmy. Medytacja i zrozumienie własnych myśli pozwala zatem zdobyć doświadczenie, z którego korzyści można odnosić każdego dnia.

Wielcy prowadzą poszukiwanie szczęścia

W II tysiącleciu poszukiwanie szczęścia było domeną artystów – poetów, pisarzy i muzyków. Wielki polski kompozytor Fryderyk Chopin do ostatnich dni swojego życia poszukiwał szczęścia. Mówił: „Jestem już u źródeł szczęścia” kiedy tak naprawdę umierał. Być może w śmierci odnalazł cel swojej egzystencji?

Colours of Happiness

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a7/Colours_of_Happiness_3.jpg

Niektórzy wierzą, że pieniądze szczęścia nie dają. Przykładem, tym literackim, jest Ebenezer Scrooge z „Opowieści Wygilijnej” Karola Dickensa [1843 r.]. Posiadał wszystko, jednak szczęścia poznać nie mógł. Nie tylko w literaturze znajdziemy jednak dowody na brak prostolinijnej relacji pieniądz – szczęście.

Warto zwrócić uwagę, na niedawno opisywane na My-motivator sylwetki Steva Wozniaka i Piotra Woźniaka. Odnaleźli oni szczęście nie w pieniądzu, a w rozwoju i samodoskonaleniu, z czego mogą być dumni po dziś dzień. Przykładów takich jest naprawdę wiele – wystarczy się dobrze rozejrzeć, aby odnaleźć takie osoby w najbliższym otoczeniu.

Dla przykładu, znam historię osoby, która żyjąc na skraju ubóstwa czuje się szczęśliwa. Nauka języków obcych i minimalna kwota pieniędzy niezbędna do przetrwania, gromadzona poprzez zbiórkę makulatury i puszek z przydrożnych śmietników nie powoduje u niej smutku. Osoba ta osiągnęła własne szczęście – jakże inne od tego z wyobrażeń większości z nas.

Jak znaleźć szczęście

Wrócić należy zatem do początku tego felietonu – poznania siebie. Czasami wystarczy zastanowić się kilka chwil, innym razem kilka godzin. W skrajnych przypadkach nie wystarczą lata. Nasz indywidualizm – rzecz piękna – potrafi czasem być naprawdę upierdliwy.

W poszukiwaniu szczęścia

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/Happiness_held_is_the_seed%3B_happiness_shared_is_the_flower.jpg

Wiedząc co sprawia Ci przyjemność każdego dnia, możesz w łatwy i przyjemny sposób odnaleźć ją w swoim życiu na długie lata. Czym jest ów mała przyjemność dla Ciebie? Być może to nauka? Być może spędzenie czasu przy dobrej książce? Specjalna kawa w gronie przyjaciół? Wycieczka, samochód, dom, basen, sport, praca, rodzina, dziecko? Ambitne plany, rozwój osobisty?

Wybierasz zapewne nie jeden, nie dwa a kilka istotnych i przynoszących Ci radość elementów. To właśnie z nich zbudować musisz swoje szczęście. Wiesz –  nie pomogłem Ci zbyt wiele w tej kwestii. Nie znam Ciebie i twojego indywidualnego punktu widzenia. Powiedzieć mogę tylko tyle – wpatrz się w siebie, zrozum siebie i swoje życie. Doceń to co masz i rozejrzyj się za nowym. Czymś, czego pragniesz, czego osiągnięcie sprawi Ci przyjemność. I walcz, nie zważając na przeciwności.

Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge