Sport to zdrowie - z Endomondo motywacji Ci nie zabraknie Sport to zdrowie - z Endomondo motywacji Ci nie zabraknie my-motivator.pl
Sport to zdrowie – z Endomondo motywacji Ci nie zabraknie
Czerwiec 4, 2013


endomondosport

Jeśli brakuje Ci motywacji do regularnego uprawiania sportu – polecam Ci aplikację Endomondo. Na dzień dzisiejszy dostępna jest praktycznie na wszystkie wersje systemów smartphonowych – od Androida, poprzez iOS, BlackBerry OS, Windows Phone na Symbianie nie kończąc! Warto zaznaczyć, że aplikacja współpracuje także z serią sportowych zegarków Timexa co czyni z niej wyjątkowy zestaw.

O aplikacji na smartphone słów kilka

Pierwszy ekran który przywita was bezpośrednio po zalogowaniu jest już właściwie gotowy do rozpoczęcia pierwszego treningu. (jeśli nie macie konta, można je założyć w aplikacji lub na stronie www.endomondo.com – do wyboru mamy stworzenie konta na bazie adresu e-mail lub połączenie usługi z Facebookiem)

endomondo1

Powracając do ekranu, możecie oczywiście zmieniać pozycjami wszystkie liczniki (jest ich kilkanaście). Jeśli przerzucicie kartę chwytając za prawy dolny narożnik zobaczycie mapę na której na żywo nanoszona jest wasza pozycja. Kolejne przerzucenie strony i jesteśmy znów na ekranie startowym gdzie znajduje się tam kilka bardzo ciekawych przycisków. W prawym górnym narożniku – ikona głośnika – pozwala skonfigurować ustawienia audio z jakimi mamy kontakt podczas biegu. (pierwszy z poniższych zrzutów ekranu przedstawia możliwości ustawień audio).  Druga z ikon – nuta – przenosi nas do domyślnego odtwarzacza muzyki. Wszystko jest na tyle dobrze przemyślane i opracowane, że odtwarzane podczas biegu/jazdy rowerem instrukcje trenera nie kolidują z  muzyką, która na czas odczytania danych przez syntezator jest wyciszana. Powracając do ekranu głównego – to tutaj zmieniamy rodzaj aktywności fizycznej w której bierzemy udział (do wyboru mamy mnóstwo sportów z których część jest dla nas dość egzotyczna). Duży zielony przycisk pozwala rozpocząć nasze zmagania. Nie zapomniano o opóźnionym wyzwalaczu – czarna „10” opóźnia start o 10 sekund dając nam czas na przygotowanie się do biegu. W lewym dolnym roku zlokalizowana została ikona sygnału GPS – podaje ona nam informacje, czy sygnał GPS jest aktywny. Klikając w „BASIC WORKOUT” przenosimy się do drugiego z poniższych ekranów:

endomondo3

Tutaj możemy poszaleć jeśli zdecydujemy się na wersję Endomondo PRO (kosztuje ok 20zł). W wersji podstawowej liczba wybieralnych opcji jest mniejsza. Do najciekawszych należą walka ze znajomymi, pokonanie własnych rekordów, bieg na cel czasowy/dystansowy lub też bieg interwałowy. Interwały możemy wybrać z gotowej listy lub przygotować trening specjalnie dla nas.

endomondo2

Kolejny raz wróćmy do ekranu głównego (zauważyłeś już pewnie, że jego funkcjonalność jest ogromna ponieważ ciągle się do niego odwołuję).  Możemy w łatwy sposób znaleźć tutaj pozostałe opcje oferowane przez aplikację. News Feed to właściwie przeniesienie strony głównej przeglądarkowej wersji serwisu (ta jest jednak mniej rozbudowana więc polecam korzystanie z webowej wersji). W zasadzie najczęściej korzystam z zakładki historia, gdzie po kliknięciu ukazuje nam się lista wyników jakie osiągnęliśmy uporządkowana terminowo od najnowszych.

endomondo4

Po wybraniu jednego z treningów pojawia nam się powyższy ekran (ten sam który spotkacie bezpośrednio po zakończeniu treningu).  Tutaj możecie obejrzeć mapkę i przejrzeć własne wyniki. Jeśli posiadacie pulsometr dodatkowo sprawdzicie pracę własnego serca ;-)

W wersji przeglądarkowej…

Wersja webowa zawiera więcej ciekawych statystyk. Niestety, od około roku ich ilość została mocno ograniczona. Można obejrzeć co prawda własne rekordy, czy statystyki dotyczące konkretnych treningów, brakuje natomiast wykresów porównawczych. Abonament miesięczny za tę usługę to $2,99 miesięcznie lub $19,99 za rok ($1,67/miesiąc). Nie jest to mało zważywszy na ilość uzyskiwanych udogodnień dlatego nie korzystam z tej opcji (i nie rekomenduję jej Wam).

Przechwytywanie

W wersji www zobaczycie też osiągnięcia waszych znajomych i ich rekordy. Jest to naprawdę bardzo MOTYWACYJNE podejście ;-) Po przejściu do zakładki trening w widoku kalendarza zaznaczone są dni w których odbyły się treningi (małymi pucharami okraszone zostały indywidualne rekordy).

Przechwytywanie2

Pozostałe statystyki nie różnią się wiele od tych które spotkacie w mobilnej aplikacji.

Podsumowanie

Aplikacja jak i cała usługa z pewnością zalicza się do ciekawych. Udało mi się zaobserwować pewną nieścisłość – czasy dla 1 km są inne w aplikacji i w webowej wersji serwisu. Czasami wydaje mi się, że z całą pewnością nie udało mi się pobić własnego rekordu… a tu nagle po zalogowaniu do serwisu wita mnie  informacja – pobiłeś własny rekord! Nie potrafię wytłumaczyć tego fenomenu. Być może wersja webowa przelicza trasę w stosunku do dróg z Google Map i koryguje błędy GPS. Nie wszystkim będzie też  odpowiadać bieganie ze smartphonem. Prawda – zawsze możemy kupić zegarek Timex Ironman Run Trainer 2.0 (na poniższej grafice) posiadający wszystkie funkcje Endomondo (GPS, pulsometr itd).

run-trainer-2-group-web

Jest to jednak spory wydatek dla naszej kieszeni – ok 1100 PLN.

Z całą pewnością aplikacja ta potrafi dobrze zmotywować do uprawnia sportu. Nie zastąpi ona jednak naszego zdrowego podejścia i nie zmusi nas do wysiłku.

Finalna ocena dla całego ekosystemu Endomondo:

4na5

 

Aplikację możecie pobrać klikając w poniższe linki (prowadzą one do wersji darmowych aplikacji).

GooglePlay

AppStore

Chętnie odpowiem na Wasze pytania lub rozwieję wątpliwości.

Źródło grafiki tytułowej: http://czujnym-okiem.pl
Zdjęcia zegarków: http://www.heartmonitors.com
Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge