Jak nauczyłem się języka angielskiego. SuperMemo - my-motivator.pl Jak nauczyłem się języka angielskiego. SuperMemo - my-motivator.pl my-motivator.pl
Jak nauczyłem się języka angielskiego. SuperMemo
Lipiec 22, 2013


Czasami tak jest, że jedna decyzja i łut szczęścia zmieniają nasze życie. Tak właśnie było w moim przypadku trochę ponad 2 lata temu. SuperMemo był i zresztą ciągle jest moją bazą dla nauki języka angielskiego.

Już na wstępie zaznaczę, że poza płatnym SuperMemo UX istnieją również inne działające podobnie programy, np. Anki. Różnica jakości jest jednak pomiędzy nimi ogromna. SM to nie tylko program. To także bazy danych, które wykonywane są z dużą starannością. Mimo iż jestem zwolennikiem wszelkich projektów opensource – w tym wypadku faworyt jest jeden. Wróćmy więc do programu.

Wybrałem kurs słownictwa – nie lubię uczyć się zdań. Niektórzy uważają, że lepiej jest wkuwać całe frazy. Podobno pomaga to w codziennych sytuacjach i zastosowaniu języka obcego. Miałem jednak własny pogląd na tą sprawę i jak się okazuje, przynajmniej w moim przypadku był on odpowiedni.

System nauki słówek SuperMemo to program maksymalnie prosty dla użytkownika. Składa się on z 3 faz:

 • Powtórka – powtarzasz słówka które już wprowadziłeś do swojej „aktywnej bazy danych”.
 • Nowy materiał – nowe słówka, których zaczniesz się uczyć od dziś (wprowadzisz je do „aktywnej bazy danych”)
 • Utrwalanie – słówka których nie pamiętałeś dnia dzisiejszego. Powtarzasz je „do oporu” tzn. do momentu w którym będziesz je znał tego dnia.

Wszystkie 3 fazy przebiegają natomiast według prostej zasady w której dokonujesz samooceny. Najpierw  na ekranie pojawia się obrazek (powiązany znaczeniowo ze słowem o które będzie chodzić) oraz słownikowa definicja tego słowa w języku którego się uczysz. Wspomniana definicja została nagrana przez lektora, dzięki czemu osłuchasz się języka obcego w czasie nauki słówek. To takie 2w1. W tym momencie wiesz już, a raczej powinieneś wiedzieć o jakie słowo chodzi. Jeśli go nie pamiętasz, polskie tłumaczenie ukaże się w momencie gdy najedziesz kursorem na słownikowa definicję.

Odpowiadasz (dla siebie)  i klikasz Enter. Widzisz prawidłową odpowiedź która równocześnie jest odczytana przez lektora. Teraz dokonasz już samooceny. Do wyboru masz 3 możliwości:

 • Wiem
 • Prawie wiem
 • Nie wiem

Jeśli korzystasz z oceny klawiaturowej oceniasz się w sześciostopniowej skali. Istotne jest to, aby oceniać się obiektywnie!

SuperMemo UX opis

SuperMemo UX opis (grafika z www.supermemo.pl)

 

Na czym polega zatem niezwykłość systemu SuperMemo?

Niezwykłość leży właśnie w systemie powtórek. SuperMemo wyznacza je w indywidualnym i dostosowanym specjalnie dla Ciebie momencie. Poczytać można o tym na stronach produktu. Opiszę jednak ów system w telegraficznym skrócie.

Na podstawie twoich odpowiedzi i ocen tworzona jest krzywa zapominania. Na jej podstawie SuperMemo odszukuje moment w którym pamiętasz 90% materiału. Właśnie na ten moment system przygotowuje powtórkę danego słowa. Pozwala to zapamiętać kolejną partię materiału trwale, a każda następna krzywa (dla niezapamiętanego trwale materiału) jest bardziej „pozioma” co oznacza, że powtórka została bardziej oddalona w czasie. Nauka z SuperMemo zatem teoretycznie nie kończy się nigdy ;) Zawsze wyznaczone zostaną powtórki na przyszłość. Przy niektórych słowach po 800 dniach nauki są to jednak ogromne dystanse np. następna powtórka za 600 dni. Na przykład, słowo pojawia się pierwszy raz lecz je znasz. Powtórka za 2 dni. Znasz je, powtórka za 8 dni. Znasz je 24, 58, 98, 160, 320, 680 czy coś w tym stylu ;-)

SuperMemo zmusza do regularności

Druga istotną zaletą programu jest obligatoryjność wykonywania ćwiczeń. Zmusza on Cię do poświęcenia każdego dnia kilku chwil na pracę z językiem. Jeśli pomijasz kolejne powtórki gromadzą się one na sobie i nauka stanie się jednego dnia bardzo żmudna. Dodatkowo, doprowadzi to do zbicia się powtórek na kolejne dni, oraz utrudnień w zapamiętywaniu materiału, ze względu na jego ilość. Jak wspomniałem w poprzednim wpisie, nie opuściłem żadnego z ostatnich 850 dni! To właśnie w regularności siła.

SuperMemo to także duża wygoda

Utrzymanie rygoru z SuperMemo jest jednak łatwiejsze. Możesz używać nie tylko aplikacji na systemy Windows. Jeśli nie masz czasu aby poświęcić kilkanaście minut dziennie w pracy z komputerem, możesz zainstalować aplikację również na swoim smartphone (iOS oraz Android). Bazy synchronizują się pomiędzy sobą, tak więc wykonywanie ćwiczeń to czysta przyjemność!

SuperMemo na smartphone

SuperMemo na smartphone (grafika z www.supermemo.pl)

 

W kolejnych wpisach przedstawię pozostałe kroki które wykonałem ucząc się języka obcego. Przypomnę tylko i zachęcę – efekt w rok! Bez ściemy ;-)

Kubiak Krzysztof


6 odpowiedzi na “Jak nauczyłem się języka angielskiego. SuperMemo”

 1. Dziewczyna z dredami napisał(a):

  Dzięki, przetestuję. Wersja mobilna dla angielskiego podstawowego kosztuje 30zł

 2. mmm napisał(a):

  Ściema goni ściemę :)

  • Kubiak Krzysztof napisał(a):

   Mam nadzieję, że postanowisz uzasadnić swoje zdanie choćby w kilku punktach. Jeśli spodziewałeś się tego, że nie zaakceptuję tego komentarza ze względu na negatywny wydźwięk to Cię rozczarowałem:)

 3. Koni napisał(a):

  Ostatnio na polskim rynku pojawił się nowy kurs i który według mnie bije na głowę wszystkie inne metody.Cały kurs składa się z interaktywnych filmów z lektorem.Kurs jest aktualnie hitem w Stanach Zjednoczonych i wiele osób uczy się tą metodą.Na stronie trzeba się zarejestrować i wykupić kurs Interation,bardzo łatwo przysfaja się frazy,polecam,uczę się 2-gi miesiąć z ogromnymi rezultatami.
  Stronka : topenglishcourse

  • Kubiak Krzysztof napisał(a):

   Koni -- spoko jest wyrazić swoją opinię, ale 3 linki w jednym tekście, w tym link do strony autora to już chyba trochę przesada? ;-)

   Słabemu marketingowi mówimy więc -- NIE ;-)

 4. Śmieszne filmiki napisał(a):

  Ogólnie to bezsens jest uczyć się angielskiego w szkole. Nonstop to samo, od podstawówki do liceum… Lepiej się wziąć za SuperMemo i mieć angielski z głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge