Wieczna krytyka Wieczna krytyka my-motivator.pl
Wieczna krytyka
Grudzień 20, 2014


Ciężko robić coś z pasją, kiedy na około spotkać się można tylko z krytyką. Niestety coraz częściej dochodzę do wniosku, że tak zwana „polska mentalność” to nie tylko wymysł mediów, czy stereotyp zachodnich społeczeństw. Tutaj po prostu ktoś musi komuś dokopać i wówczas czuje się lepiej.

Teksty na tym blogu nie są najwyższej jakości i z tym się zgadzam. Generalnie każdą krytykę przyjmuję z otwarta przyłbicą, jednak nic nie drażni mnie tak bardzo jak rzucane na wiatr oskarżenia. Dlaczego? Po prostu nie wiem co powinienem z nimi robić.

Opisując swoją historię nauki języka angielskiego, chciałem pokazać wszystkim, że można się nauczyć tego języka. Że może to zrobić każdy, nawet po wielu latach i kilku nieudanych próbach. Po prostu – trzeba uwierzyć w siebie. Chciałem pocieszyć tych, którzy spotkali się z efektem ściany i z jakiegoś powodu sobie nie radzą.

Ostatnio pod jednym z wpisów (dotyczącym akurat SuperMemo) pojawił się komentarz, którego krótka treść strasznie mnie zabolała szczególnie. Dlaczego? Ponieważ nie wnosi nic merytorycznego i skupia się tylko na tym, aby kogoś skrytykować:

Cyt: „Ściema goni ściemę :)”. mmm

Tak naprawdę mogłem tego komentarza nie publikować, mogłem go usunąć. Nie zrobiłem tego jednak i widnieje dziś pod pozostałymi. Poprosiłem o wyjaśnienie, bo skoro ktoś dopatrzył się 2 ściem to mógłby choć powiedzieć gdzie je widzi. Niestety bez odzewu.

Szkoda, że tak wyraża się w tym kraju wyraża się krytykę.

Ja nikogo nie oszukuję – aktualnie pracuję w tej firmie i jestem z tego powodu niezmiernie dumny. Rzadko zdarza się, aby ktoś w Polsce mógł odnaleźć swoje miejsce w firmie,  która coś dla niego zrobiła i z jakiegoś powodu jest dla tej osoby ważna. Dla mnie SuperMemo to coś więcej niż miejsce pracy, a wpis na temat tego systemu powstał jeszcze zanim dołączyłem do tego zespołu  i nie uważam, że należałoby go teraz usunąć. Bo niby dlaczego???

Zdjęcie Art criticism pochodzi z serwisu Wikipedia.

Kubiak Krzysztof


18 odpowiedzi na “Wieczna krytyka”

 1. Radzio napisał(a):

  Coś wspanialego -- jak zwykle klasa!

 2. Gabi napisał(a):

  Niestety ale podcinanie skrzydeł innym to nasza specjalność. Zawiść, zazdrość -- może to są przyczyny?

 3. Paweł napisał(a):

  Coś my Polacy mamy z tą krytyką, ale jak jest dobrze, to też nie chwalimy!

 4. Krystek napisał(a):

  No taką mamy mentalność, ale zaraz -- czy na pewno? Nie, to bzdura, żadna to mentalność, tylko lenistwo każdego z nas do czerpania radości z życia. Absolutnie nie mentalność zatem. :)

 5. Iwona napisał(a):

  Chyba domeną polaków jest chęć ograniczania siebie nawzajem, bo po co zgłębiać nowe i nieznane, inwestować w rozwój? Lepiej ponarzekać i tkwić w nostalgii i nic nie robieniu.

 6. Alicja napisał(a):

  Tak jak wyżej ktoś już zdążył zauważyć -- podstawą działania są ludzie, którzy Cię wspierają i są nastawieni pozytywnie.

 7. soda napisał(a):

  bo to taka mentalność polaków -- on ma lepiej? musi mieć gorzej niż ja! -- zamiast mieć podejście w stylu np. niemieckim -- on ma lepiej? muszę zrobić wszystko aby wyjść lepiej od niego!

 8. Majka napisał(a):

  Bo podstawa każdego działania to znaleźć pozytywnie nastawionych ludzi. Jeżeli tworzy się na przykład nowy zespół w jakiejś firmie i znajdzie się 1 czarna owca to może ta osoba popsuć cały projekt. Niestety pracodawcy jeszcze tego nie zrozumieli, że to personalia decydują o sukcesie i to nie tylko staż i doświadczenie a właśnie wiara w sukces i pozytywne nastawienie.

 9. Zdjęcia z drona napisał(a):

  Nie ma co słuchać krytyki. Najczęściej przez ludzi przemawia zazdrość i nie mogą się przekonać, że warto ruszyć się z fotela i zacząć coś robić!

 10. Buffet napisał(a):

  Myślę, że w Polsce nauczyć można się przede wszystkim jednego -- odporności. Jeśli przeżyjemy z podniesioną głową kilka lat w Polsce i nauczymy się bezkompleksowo wykorzystywać swój potencjał -- mamy przed sobą niesamowite perspektywy. Jest to ciężkie do zrobienia, ale czasami warto zmienić priorytety, aby nie przywiązywać wagi do opinii nic nie znaczących dla nas osób i sfer w naszym życiu, do których przypisujemy pozorną wartość. :) Głowa do góry i rób swoje.

 11. Marko napisał(a):

  No niestety, często jest tak, że pasja nie ma szans rozwoju, nie może rozkwitać. Ciężka sprawa, ale cóż zrobić -- rzeczywistość.

  Zapraszam do mnie. :)

 12. Malgosqa napisał(a):

  Hej,
  Mnie się Twoje wpisy bardzo spodobały. Gdy czytam o Twoich doświadczeniach i mierzalnych efektach -- działa to na mnie motywująco, wpisy uważam za wiarygodne i dobrze podane (zresztą mam w bliskiej rodzinie entuzjastę metody Super Memo, który pokazywał mi ją już kilka lat temu, a teraz korzystają z niej jego synowie) . Cóż, nie wiedziałam, że pracujesz obecnie w Super Memo. Przyznam, że to trochę mnie zaskoczyło. Zdecydowanie jednak wolę, gdy o tym sam wyraźnie piszesz. Zresztą, akurat ta metoda jest zdaje się naprawdę dobra.
  Gratuluję wpisów o nauce języka. Podoba mi się Twój styl pisania (klarowny, logiczny, pozytywny i ciekawy).
  Pozdrawiam,

 13. Jozkoo napisał(a):

  Krytykanctwo w tym kraju ssie się chyba z mlekiem matki niestety. Ja mam aż nadto przykładów z własnego życie, ale to nie ważne. Jedna zasada: olać. Są lepsze rzeczy do robienia i bardziej pozytywni ludzie :)

 14. AnetaJ napisał(a):

  Inną domeną Polaków jest narzekanie, które też bardzo motywuje do działania :)

 15. Ogrodowa 58 napisał(a):

  Bo my już mamy taką dziwną mentalność, że zamiast wspierać to jeszcze dorzucić, skrytykować delikwenta. Tak jakby nam to miało poprawić humor czy coś.

 16. Adrian napisał(a):

  Niestety nawet najlepsze projekty może zgubić najsłabsza krytyka. Nic tak nie demotywuje jak czyjaś ignorancja na ludzkie starania.

  a co do supermemo…fantastyczna metoda uczenia sie słówek, korzystam i polecam :)

 17. Centrum szkoleniowe napisał(a):

  Fakt, niestety krytyka to domena Polaków. sam na co dzień spotykam się z tym zjawiskiem.

 18. Travis napisał(a):

  Niestety to swieta prawda, najgorsze jest to ze czesto nawet rodzina czy przyjaciele krytykuja nas bo nie chca zebysmy sprobowali czegos nowego i np rzucili starą pracę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge