Windows 8 i MSI GE700 - my-motivator.pl Windows 8 i MSI GE700 - my-motivator.pl my-motivator.pl
Windows 8 i MSI GE700
Windows 8 i MSI GE700
Lipiec 29, 2013


Historia pewnie w ostatnim czasie powtarzająca się dość często. Kupujemy nowy system od Microsoftu (studenci pobierają go pewnie z MSDN AA) i zaczynamy instalacje. Przecież to tylko system operacyjny instalowany już tysiące razy. Wszystko musi działać. No ale nie działa ;-)

Windows 8 i MSI GE700

Swoją przygodę z Windowsem 8 rozpocząłem kilka miesięcy temu – pobrałem ze strony MSDN AA instalkę, nagrałem na płytce i jazda. Ach jaki zadowolony, że niedługo na swoich 17 calach zobaczę nowy interface giganta z Richmond. Niestety moja radość nie trwała zbyt długo.

Fakt – powinienem czuć się winnym – nie sprawdziłem, czy dostępne są sterowniki dla Windows 8 na stronie producenta mojego komputera. Po instalacji byłem zatem dość zaskoczony. MSI rekomenduje do modelu GE700 system Win7 i jak można się domyślać, nie ma nawet planu przygotowania sterowników dla Windows 8.

Stare sterowniki

Pomysł na rozwiązanie tej zagadki był prosty. Instalujemy sterowniki od Windowsa 7 i wszystko będzie grało. W poprzednim laptopie przy Windows 7 zainstalowałem stery od Visty i nie miałem nigdy z tym żadnych problemów.  Dlaczego zatem miało by być inaczej?

Windows 8 i MSI GE700

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/Windows_8_Launch_-_Steve_Ballmer.jpg/800px-Windows_8_Launch_-_Steve_Ballmer.jpg

Mogło być jednak inaczej. Laptop nagrzewał się niemiłosiernie, ponieważ obie karty graficzne w nim wbudowane pracowały bez przerwy. Wentylatory szumiały, wszystko było aż gorące. Sterowników zainstalować nie szło, tak więc przygodę z systemem Windows 8 musiałem zakończyć.

Windows 8 i MSI GE700 – podejście drugie

Ponieważ często lubię się pobawić różnymi technologiami, instalowałem kiedyś Ubuntu 12.10 i ostatnio 13.04 na drugim dysku tego laptopa. Nie można z nich było jednak korzystać z tego samego prozaicznego powodu – nie znajdę sterowników do kart graficznych i ich przełączania. Na miejsce owego Ubuntu postanowiłem zainstalować w weekend Windowsa 8 po raz drugi, po tym jak natrafiłem na stronę http://leshcatlabs.net na której przygotowano wszystkie sterowniki dla niewspieranych modeli laptopów.

Tym razem wszystko miało być łatwe i zwiewne. Niestety GRUB po Ubuntu zafundował mi całkiem ciekawą zabawę. Nie mogłem włączyć żadnego systemu ;) Odzyskanie Windowsa 8 z płyty instalacyjnej było już niemożliwe, więc powalczyłem z Windows 7 i to mnie ocaliło.

Aktualnie, po wszystkich perypetiach oba systemy stoją i działają. Grafika się przełącza, MSI nie grzeje. Mogę chyba zatem spróbować Windows 8 jako podstawowego systemu operacyjnego. Zobaczymy:)

Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge