Woźniaków dwóch - historia Steva Wozniaka i Piotra Woźniaka - my-motivator.pl Woźniaków dwóch - historia Steva Wozniaka i Piotra Woźniaka - my-motivator.pl my-motivator.pl
Steve Wozniak i Piotr Woźniak - którą drogę wybrać
Woźniaków dwóch – historia Steva Wozniaka i Piotra Woźniaka
Sierpień 13, 2013


Poświęcenie kariery i pieniędzy dla celów wyższych to domena największych. Dzisiaj chciałbym pokazać wam życie dwóch Woźniaków którzy potrafili to zrobić. Pomimo tysięcy kilometrów, które dzielą ich każdego dnia są do siebie naprawdę podobni. Ciekawe, czy Steve Wozniak i Piotr Woźniak są w jakiś sposób powiązani rodzinnie? ;-)

Czy znacie ich obu? Prawdopodobnie nie. Warto jednak poznać ich historię, bo poza nazwiskiem łączy ich naprawdę wiele! W tym artykule przybliżę w dość telegraficznym skrócie osiągnięcia i podobieństwa Steva Wozniaka i Piotra Woźniaka. Zacznijmy zatem od tego bardziej rozpoznawalnego.

Steve Wozniak – kto go nie zna

Urodzony w 1950 roku w San Jose komputerowy geek polskiego pochodzenia ma w swoim portfolio niesamowity sukces – udało mu się zaprojektować i skonstruować komputery Apple i Apple II dzięki którym został jednym z trzech współzałożycieli firmy Apple i mógł stać się jej prawdziwą ikoną. Drugą, po Steve Jobsie.

Piotr Woźniak – kto go zna

Urodzony w 1962 roku polski naukowiec komputerowym geekiem być może nie jest. Ma w sowim portfolio jednak inny informatyczny sukces – jest twórcą algorytmu SuperMemo dzięki któremu nauka może stawać się naprawdę przyjemna, a co najważniejsze efektywna. Jak już wielokrotnie wspominałem – system ten jest mi bardzo bliski i to dzięki niemu udało mi się w jakiś sposób poznać bliżej losy Piotra Woźniaka.

Co łączy Woźniaków

Łączy ich nazwisko. Pisane jednak w trochę odmienny sposób. Amerykanin używa formy bez polskich znaków dialektycznych, zatem jest ono odrobinę inne.

Obaj związani są z informatyką. Steve ze sprzętem – hardwarem, Piotr z programami – softwarem. Nie jednak sam soft jest jego największym w życiu sukcesem. Jest nim algorytm, którego tak naprawdę można by używać również bez komputerów. Skoro jednak żyjemy w tak technologicznych czasach – warto sobie komputerem pomóc.

Zrezygnowali z firmy, którą stworzyli. Steve odszedł z Apple Inc. w 1985 roku. Chciał dokończyć studia, co w wieku 35 lat i przy jego kondycji finansowej było co najmniej fanaberią. Nie chciał jednak poddawać się regułą panującym w korporacji i pozostał wolny. Dzięki temu każdego roku możemy przeczytać kilka ciekawych wypowiedzi padających z ust Wozniaka na temat rynku IT. Obiektywizmu na pewno nie możemy mu odmówić.

Steve Woźniak na przemówieniu

http://farm9.staticflickr.com/8291/7510375262_1cce2aaf93_o.jpg

Podobnie postąpił Piotr Wozniak. Po utworzeniu  SuperMemo World odszedł z firmy i zajął się pracą badawczą. W dalszym ciągu rozwija projekty które rozpoczął wiele lat temu i szuka idealnej metody nauki. Dziś pracuje nad idealnym połączeniem snu i nauki oraz rozwija niesamowity projekt incremental reading o którym można poczytać w internecie, choćby na anglojęzycznej stronie Wikipedii. Nie interesuje go wygląd i aparycja softu – liczy się dla niego tylko i wyłącznie działanie, o czym świadczyły pierwsze wersje programu SuperMemo i czego najlepszym dowodem jest prowadzona przez niego strona internetowa. (Aż trudno uwierzyć, że jest ona aktywna i rozwijana, bowiem wygląda jak strona z wczesnych lat 90.) To kolejne podobieństwo do Steva Wozniaka, który nie chciał zgodzić się z Jobsem na ograniczenie otwartości i możliwości projektowanych przez siebie komputerów.

Piotr Woźniak SuperMemo.com

PrtScr z www.supermemo.com

Sukces to nie tylko pieniądze

Co pokazuje życie Piotra i Steva Woźniaków nie tylko pieniądze są w życiu ważne. Trzeba mieć pasję. Obaj ją mają. I paradoksalnie, obaj mają pieniądze. Jak to możliwe? Może je przyciągają? Myślę, że ta pasja to właśnie sukces, a za sukcesem muszą przyjść pieniądze. Czyż to nie proste?

Artykuł powstał na bazie:

Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge