Zwycięska umiejętność - Brian Tracy (cz. 3) - my-motivator.pl Zwycięska umiejętność - Brian Tracy (cz. 3) - my-motivator.pl my-motivator.pl
Zwycięska umiejętność – Brian Tracy (cz. 3)
Lipiec 16, 2013


3816044278_3d100c47bc_z

Podobnie jak wczoraj, rozpocznę przypomnieniem najważniejszych fragmentów pochodzących z drugiej części programu „Zwycięska umiejętność”, a następnie zaproszę Cię na trzeci – ostatni już odcinek.

Gdzie leży problem

W I części wspomniano o dwóch pierwszych powodach dla których ludzie nie wyznaczają sobie celów. Było to niezauważanie ich znaczenia oraz brak wiedzy na temat metod ich wyznaczania. W II części pojawiły się kolejne dwa powody. Są to strach przed odrzuceniem i lęk przed porażką.

Lekarstwem na lęk przed odrzuceniem (wyśmianiem) jest utrzymywanie własnych celów w tajemnicy. Jeśli wiedzą o nich tylko osoby które mogą nam pomóc zyskamy wsparcie i nie nabawimy się przy tym kompleksów. Wbrew pozorom utrzymanie tajemnicy to bardzo istotna umiejętność.

Lęk przed porażką jest zupełnie inny. To dziwne uczucie które towarzyszy niestety sporej części społeczeństwa. Wszyscy chcemy odnosić sukces i wygrywać. Jak jednak wygrać nie grając? Przypomnę wam również, że większość ludzi rezygnuje jeszcze przed rozpoczęciem realizacji wykreowanego przed sobą celu! Oznacza to, że nie podjęli oni nawet jednego małego kroku w obawie przed porażką.

Sukces to umiejętność podążania swoją drogą

Jak mówił w swoim wystąpieniu Brian Tracy – Edison potrzebował 11 000 nieudanych prób aby w końcu opracować skuteczną metodę działania żarówki! Nie zniechęcali go dziennikarze i inne osoby. Miał jednak siłę charakteru, która pozwalała mu złamać nieprzychylne słowa innych.

Podobnie myślał Henry Ford. Po 3 bankructwach ciągle wierny swojej teorii, według której porażka to jedynie szansa na mądrzejsze rozpoczęcie, dotarł wreszcie do wymarzonego celu.

Zapamiętaj!

Z każdej porażki wyciągasz wnioski. To one mogą przynieść Ci sukces!

Część 3 filmu „Zwycięska umiejętność”

Umiejętność wyznaczania celów

Brian przedstawił nam dziś kolejne 2 kwestie na drodze do wyznaczania celów. Łącznie mamy ich zatem 7. Są to:

  • Zmiana – bez zmiany nie będzie poprawy!
  • Dziedzina doskonałości – odnalezienie tego co w Tobie najlepsze
  • Diamentowe pole – szukaj blisko siebie
  • Cele muszą być zgodne – nie mogą się wzajemnie wykluczać
  • Potrzebujesz różnych celów – materialnych i niematerialnych, krótkoterminowych i długoterminowych
  • Cele muszą być zrównoważone – mają dotyczyć wielu obszarów. Zwykle są to 3 obszary: rodzina, sprawy materialne oraz rozwój osobisty i zawodowy.
  • Wyznacz sobie główny cel, któremu podporządkujesz wszystkie pozostałe. Powinien on być tak ważny, że spełnienie go zagwarantuje Ci realizację pozostałych.

Na zakończenie Brian zaprezentował nam listę pytań. Odpowiedź na nie pomoże Ci sprawdzić czy zmierzasz w dobrym kierunku.

Podsumowując

W programie „Zwycięska umiejętność” Brian Tracy opisał dokładnie sztukę ustanawiania i realizacji celów. Jest to jego zdaniem umiejętność kluczowa. Nie zapomnij o tym. Obejrzyj te nagranie kolejny raz, jeśli uważasz, że jakiś szczegół mógł Ci umknąć.

Myślę, że możecie już sięgać po kartkę. Startujemy z zapisywaniem własnych celów.

 Źródło grafiki: www.flickr.com
Kubiak Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge